Archwium > Numer 492 (08/2014) > Felietony > STARY ŚWIAT INACZEJ POKAZANY

STARY ŚWIAT INACZEJ POKAZANY

Początek lata witałam w Toskanii, dokąd pojechałam między innymi po to, aby otworzyć wystawę w miejscowości Radda in Chianti. 

Radda to ładne średniowieczne miasteczko, położone malowniczo na wzgórzu między dolinami rzek Arbia i Pesa.

Pierwsze wzmianki o tamtejszym zamku znajdziemy w dokumencie cesarza Ottona III z 1002 roku. W późniejszych wiekach zamek Radda wchodzi w posiadanie możnej feudalnej rodziny hrabiów Guidi, ale już od XIII wieku znajduje się, jak prawie całe terytorium Chianti, we władaniu Republiki Florenckiej. 

Żeby bronić swych ziem, Florencja w XIV wieku tworzy Lega del Chianti, czyli ligę małych miasteczek, a Radda będzie jej stolicą. Herb ligi to czarny kogut na złotym tle, który na początku XX wieku stanie się symbolem winnego konsorcjum Chianti Classico.

Tuż za murami miasteczka znajduje się stary klasztor S. Maria in Prato, z ładnym romańskim kościółkiem (XI wiek), który został rozbudowany w XVII wieku, kiedy franciszkanie przyjęli cały budynek. Dzisiaj jest siedzibą Fundacji Ochrony Terytorium Chianti Classico, której jestem od roku prezesem.

***

Fundacja zorganizowała w klasztorze wystawę fotograficzną zatytułowaną Through Chinese Eyes. Będzie ją można zwiedzać przez całe lato. Trzej artyści z Chin: Li Yuxiang, Zhao Tongjie, Yang Dazhou, obfotografowali tę piękną krainę, która się rozciąga pomiędzy Florencją a Sieną. Widoki z tych dwóch miast stanowią ramy tego wyjątkowego pejzażu będącego dziełem idealnej syntezy między pracą ludzką a pięknem natury. Ta podróż fotograficzna jest absolutn (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WĘDRÓWKA DO RAJU

PERŁA NA PUSTYNI

NOSTALGIA

POCZĄTEK JESIENI

DOBRE WIADOMOŚCI


komentarzeFacebook