Archwium > Numer 492 (08/2014) > Felietony > PRZY BIGLOWANIU KOSZUL

PRZY BIGLOWANIU KOSZUL

 Wczoraj dopadła mnie jedna z nieuniknionych życiowych okoliczności – hurtowe biglowanie koszul (na śląskiej prowincji koszule prasują raczej goście z innych części Polski). Czynność ta zwykle prowadzi mnie albo do odmawiania koronki (w celu zagwarantowania dostatecznej dozy cierpliwości), albo do błądzenia myślami gdzie popadnie. Tym razem wypadł wariant drugi. I poleciało à la Proust – skojarzeniami aż do 1991 roku, kiedy to – dumny i blady – wkroczyłem w progi Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Magicznej przestrzeni wolnej od biglowania. Pamiętam, że brak dostępu do pralki i żelazka zdziwił jedynie jednego z kolegów – miał już ponad 30 lat i kawałek samodzielnego życia za sobą. Dla nas, „normalnej” reszty świeżo podbudowanej zdanym egzaminem dojrzałości, była to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy – oto opuściliśmy przestrzeń profanum, by zajmować się sprawami wyższymi. Biglowanie symbolicznie przynależało do świata, który jakże wspaniałomyślnie raczyliśmy właśnie zostawić.

Uśmiechnąłem się do swoich myśli z odrobiną wyrozumiałego politowania, usiłując jednocześnie obrócić w niebyt fałdę, która złośliwie się zakradła na spodnią stronę rękawa. Wyznacznikiem świeckiego życia na pewno nie jest biglowanie – z żelazkiem się pojednałem na dobre, kiedy po czterech latach, będąc jeszcze alumnem, znalazłem się na pierwszym zagranicznym stypendium. Nadal mocuję się jednak z próbą zrozumienia tego, jaką dynamikę powinno mieć życie świeckiego ucznia Chrystusa. 

Pewnie jako teolog zajmujący się eklezjologią powinienem mieć tę kwestię dawno przemyśla (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - ur. 1971, prezbiter archidiecezji katowickiej, dogmatyk, specjalizuje się w chrystologii, adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej. Autor książek: "Traktat o Jezusie Chrystusie"; "Teraz Jezus"; "Wolność, wiara, Bóg. Rozmowy o chrześcijaństwie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZY JEZUS MIAŁ DŁUGIE WŁOSY

FRONKANIE

ZOMBI

JAK TRWOGA, TO NA CHWILKĘ DO BOGA

UZASADNIENIA


komentarzeFacebook