Archwium > Numer 492 (08/2014) > Felietony > POMROCZNOŚĆ WAKACYJNA

POMROCZNOŚĆ WAKACYJNA

 Z nieznanego mi zupełnie powodu co roku latem media uznają, że ludziom przestają działać mózgi i zapadają na coś w rodzaju pomroczności wakacyjnej, która powoduje, że się interesują wyłącznie tylną częścią ciała Maryni i innymi tego typu sprawami. Na przykład mniej nas ciekawi wojna w Gazie, postępy islamistów w Iraku albo mediacja sekretarza stanu Johna Kerry’ego w Afganistanie w sprawie sfałszowanych wyborów, a bardziej informacja (chyba niepotwierdzona), że ten sam John Kerry podczas wakacyjnego spaceru nad morzem rzucił się na pomoc tonącej śwince (morskiej) i uratował jej życie, stosując metodę usta usta. Albo historia pewnej kobiety z hrabstwa Devonshire, która pozostawiła w spadku jabłko przebywające w jej rodzinie od 1921 roku. Albo inna historia pewnego królika spod Nowego Jorku, który wywołał pożar w klubie golfowym, powodując straty w wysokości 100 tysięcy dolarów. Ludzie lubią latem opowieści o zwierzętach albo porady dietetyczne, na przykład takie, że żywność koloru pomarańczowego jest zdrowa. Ale zwierzęta są lepsze, zwłaszcza w nieoczekiwanych okolicznościach. 

Kiedyś światowe poruszenie wywołała historia latających krów, które spadając do morza, zatopiły japoński kuter – roztrzęsiona załoga została wyłowiona przez rosyjskich ratowników, żaden człowiek nie zginął, a co stało się z krowami, nie wiadomo. Tyle tylko, że akurat ta historia jest prawdziwa i nie wydarzyła się latem, ale w kwietniu 1997 roku. Rosjanie rzeczywiście wyłowili z oceanu japońskich rybaków, którzy zaklinali się na wszystkie świętości, że ich kuter został zatopiony (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Rosiak - ur. 1962, dziennikarz radiowy i prasowy. Przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie publikował w dodatku "Plus Minus". Autor książek: "Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista"; "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan"; "Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha"; "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BOŻE, CHROŃ KRÓLOWĄ

ODNAJDYWANIE SWOJEGO LOSU

UCHODŹCY I EUROPA: TRZY TEZY, W KTÓRE LUBIMY WIERZYĆ

PO CO JEST HISTORIA?

RACJA, CZYLI TO, CO MAM JA


komentarzeFacebook