Archwium > Numer 494 (10/2014) > Klauzula sumienia > NIE CHODZI O BOGA ANI O KOŚCIÓŁ

NIE CHODZI O BOGA ANI O KOŚCIÓŁ
Skorzystanie ze sprzeciwu sumienia nie jest przejawem słabości człowieka, ale przejawem jego najwyższej odwagi.

FOT. JAROSŁAW GWOŹDZIK


ANNA SOSNOWSKA: Czy klauzula sumienia dotyczy tylko katolików? Bo takie można było odnieść wrażenie, śledząc dyskusje przy okazji tzw. sprawy prof. Chazana.

 

JAROSŁAW A. SOBKOWIAK MIC: Nie, klauzula sumienia dotyczy każdego człowieka. Gdyby dotyczyła tylko katolików, to konsekwentnie sprzeciw sumienia można by zastosować wyłącznie w sprawach wiary i Pana Boga. Tymczasem dla sprzeciwu sumienia – co dobrze pokazuje kazus prof. Chazana – jest również miejsce na gruncie państwa demokratycznego, ponieważ sprzeciw ten wychodzi ponad podziały religijne czy światopoglądowe. 

Jeśli każdy może powołać się na klauzulę sumienia, to znaczy, że każdy to sumienie ma.

Oczywiście, niezależnie od tego, czy wyznaje jakąś religię, czy też nie.

Jak w takim razie zdefiniować sumienie?

Sumienie to jest coś, co odwołuje się do obiektywnego porządku rzeczy, do którego wszyscy mamy dostęp. Dlatego trzeba bardzo mocno podkreślić, że klauzula sumienia to sprawa dotycząca człowieczeństwa i człowieka, a nie tylko katolika. Jeżeli ktoś odwołuje się w takich sytuacjach do Pana Boga, to chce powiedzieć tylko tyle: Odwołuję się do tego samego obiektywnego porządku, do którego może się odwołać każdy człowiek, tyle że dla mnie ścieżką dotarcia do istoty tego porządku była droga Kościoła katolickiego.

Czym sumienie różni się od światopoglądu czy przekonań, bo te pojęcia chyba nam się czasem rozmazują albo mylą?

Powiedziałbym tak: jeżeli kilka osób czyta tę samą książkę, t (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jarosław A. Sobkowiak MIC - ur. 1967, marianin, teolog moralista, ceniony przez studentów nauczyciel akademicki. Zjawiskiem gender zajmuje się naukowo od wielu lat. Interesuje się również antropologią kultury, nowym ateizmem, nowym porządkiem moralnym oraz moralnością w aspekcie intellectus fidei (rozumienia wiary). Prodziekan ds. Studiów Stacjonarnych Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, redaktor naczelny "Studia Theologica Varsaviensia", członek i sekretarz Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NIKT PANI NIE POWIE, KTO STWORZYŁ GENDER

NIE CHCĘ TAKIEGO RAJU

KOCHASZ JE?

U NICH W GŁOWACH

KOBIETY, NIE ANIOŁY


komentarzeFacebook