BEZ ZNIECZULENIA
"Miasto 44", reż. Jan Komasa występują: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Maurycy Popiel, Polska 2014

KADR Z FILMU MIASTO 44 FOT. AKSON STUDIO


Biedronka – jedna z głównych bohaterek Miasta 44 – podczas powstańczej zawieruchy trafia do szpitala polowego. Tam opowiada dzieciom bajkę o złym władcy, który mieszkańcom swego królestwa zabronił wszystkiego. Nie wolno było się bawić, nie wolno było chodzić do szkoły. Ale okazało się, że nawet on nie ma władzy odebrać im jednego: marzeń.

Długo wyczekiwany film Jana Komasy jest właśnie opowieścią o marzeniach. Z jednej strony one, piękne i idealistyczne, a z drugiej zagłada miasta oraz jego mieszkańców, wstrętna i przybijająca. Na tym kontraście zbudowana jest emocjonalna linia historii, którą oglądamy na ekranie.

Z historią na drugim planie

Film otwierają sceny z okupowanej Warszawy. Widzimy młodych ludzi, którzy próbują się odnaleźć w wojennej rzeczywistości. Pracują, kombinują, jak przeżyć, konspirują. Ale też zerkają ukradkiem na siebie, flirtują, podkochują się w sobie. Relacje tych, którzy przeżyli, potwierdzają, że tak właśnie było. Niebezpieczeństwo śmierci i bliskość wroga nie unieważniały człowieczeństwa ciemiężonych. Pomimo dramatycznej sytuacji młodzi ludzie chcieli normalnie kochać. Komasa, który przekopał się przez dziesiątki świadectw, opowiada powstańczą historię z perspektywy Stefana, Biedronki i Kamy – dwudziestolatków, którzy na gruzach stolicy marzą o miłości.

Ale nie tylko o niej. Siłą dominującą, która pcha ich na barykady, jest sen o wolności. Po pięciu latach okupacji, gdy wojna się prawie kończy i gdy Armia Czerwona zbliża się do Wisły, rozpiera ich energia. Decyzje są bardziej emocjonalne niż racjonal (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Między ziemią a niebem

BOSKIE CZĄSTKI

Po ziemi nikt nie będzie płakał

CZŁOWIEK W PUŁAPCE NOWOCZESNOŚCI

RAKOWE DZIEDZICTWO


komentarzeFacebook