W BRETANII

Koniec lata przywitałam w Bretanii, przepięknym regionie na północnym zachodzie Francji. Pojechałam do przyjaciół, którzy mają uroczy dom niedaleko średniowiecznego miasta Vannes. Miałam szczęście, bo pogoda była fantastyczna, cały czas świeciło słońce i nie spadła ani jedna kropla deszczu, co wcale nie jest takie oczywiste w tamtych rejonach Europy. Oczy pełne były cudownych pejzaży i pięknych zabytków, a serce – niezwykle serdecznej gościnności moich gospodarzy.

W miejscowości Locmariaquer można podziwiać ślady kultury celtyckiej sprzed ponad 6000 tysięcy lat. Leży tam w środku pola głaz z granitu, przełamany na cztery części. Jest to największy menhir na świecie (w języku bretońskim „men” znaczy kamień, a „hir” długi), kiedyś wznoszący się pionowo na wysokość około 20 m. Dla archeologów jest to podwójna zagadka: jak ludzie zdołali przetransportować z daleka (tego rodzaju granitu nie znajdzie się w pobliżu) i postawić pionowo blok ważący ponad 280 ton i co spowodowało jego pęknięcie. Obie kwestie, mimo różnych teorii, pozostają tajemnicą historii, a wielki, robiący niesamowite wrażenie menhir, prowokuje kolejne pokolenia do popuszczania wodzy fantazji.

***

Według normandzkiego poety Wace’a (XII wiek), autora Roman de Rou i Roman du Brut, zaczarowany las Brocéliande znajduje się w Bretanii. Dzisiaj jest najczęściej identifikowany z lasem w Paimpont, niedaleko Rennes, mrocznym, ale pięknym pomnikiem przyrody. Miłośnikom legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu to miejsce powinno być znane, pon (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DYPLOM

WAKACJE BEZ PANA BOGA

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

TROCHĘ WOLNIEJ

MÓJ POST


komentarzeFacebook