Archwium > Numer 495 (11/2014) > Orientacje > WE WNĘTRZU BIBLIJNEGO POTWORA

WE WNĘTRZU BIBLIJNEGO POTWORA
Lewiatan reż. Andriej Zwiagncew, występują: Aleksey Serebryakov, Elena Lyadova, Vladimir Vdovichenkov, Anna Ukolova; Rosja 2014

Jeden z bohaterów Lewiatana dwa razy słyszy pytanie o to, czy wierzy w Boga. „Ja jestem prawnikiem, więc nie wierzę w Boga, tylko w fakty” – odpowiada. Co się jednak dzieje wtedy, gdy fakty zaczynają przemawiać przeciwko człowiekowi? Andriej Zwiagincew swym nowym filmem zaprasza nas do świata, w którym wszelka władza pochodzi od Stwórcy, ale ludzie nie pamiętają już Jego prawdziwego oblicza.

Rosyjski reżyser przyzwyczaił widzów do tego, że w swej pracy mierzy się z problemami najważniejszymi. Porównywany jest do Andrieja Tarkowskiego, szanowany i doceniany na światowych festiwalach, a zarazem niezbyt kochany w swojej ojczyźnie. No bo co z tego, że robi dobre kino, jeśli portretuje w nim rodaków z tej gorszej strony? Tylko że Zwiagincew maluje te duszne, a zarazem piękne obrazy, owszem z lokalnej perspektywy, ale przedstawia w nich człowieka jako takiego, w jego czystej postaci.

Choć używanie tu słowa „czysty” może być bardzo mylące. Gdy przypomnimy sobie poprzednie dzieła artysty, Powrót (2003) czy Elenę (2011), rzeczywiście odnajdziemy w pamięci piękne i krystaliczne kadry. Ale pod ich podszewką czai się ciche, z początku niewidoczne, brudne zło.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Konrad Sawicki - ur. 1974, absolwent teologii, publicysta, redaktor "Więzi", współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i Deon.pl. Żonaty, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Między ziemią a niebem

NIEBA NIE BĘDZIE

W Matni

KOLEJNY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA

WSZYSTKO ZNOSI, WSZYSTKIEMU WIERZY


komentarzeFacebook