Archwium > Numer 497 (01/2015) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

zestawienia Kościół i seks, duchowość i namiętność, szukanie przyjemności a granice grzesznych zachowań za każdym razem budzą emocje. Żyjemy, jak zauważa jezuita ojciec Jacek Prusak, w rozdarciu. Z jednej strony wiemy, że mamy prawo akceptować swoją seksualność, z drugiej – przyswoiliśmy sobie chrześcijaństwo, które nawet jeśli nie potępia seksu, nie ma dla niego pozytywnego miejsca. Może dlatego ciągle warto mówić o znaczeniu cielesnej bliskości i zmysłowości, uświadamiając sobie, jaką drogę przeszliśmy od czasów przeciwstawiania sobie Boga i seksualności do odważnych tez Karola Wojtyły zapisanych pół wieku temu w Miłości i odpowiedzialności.

To w tekstach ówczesnego biskupa krakowskiego czytamy o tym, że w seksualności człowiek jest podobny do Boga. Że akt seksualny jest jednym z punktów kulminacyjnych bliskości. Że dobrze jest szukać szczęścia w seksie. Dla wielu to wciąż rewolucyjne słowa. Styczniowe „W drodze” jest próbą twórczego odczytania myśli Karola Wojtyły. Nasi autorzy przekonują, że za sprawą bogatej seksualności rodzi się w nas pragnienie doświadczania pełni miłości z ukochaną osobą. I nie musi to być równoznaczne z przyzwoleniem na grzech.

Kolejny numer miesięcznika jest delikatnie odświeżony w swoim wyglądzie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom lektura „W drodze” będzie jeszcze przyjemniejsza. Niektórzy z pewnością zauważą nieobecność na naszych łamach tekstu ojca Jacka Salija. To nie pomyłka. Najstarsza rubryka miesięcznika adresowana do wszystkich „Szukających drogi”, nie tracąc swojego charakteru „Pytań w drodze” przechodzi w ręce wychowanków ojca Jacka, młodego pokolenia dominikanów. 


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Iść za przypowieścią

Kartki z dziennika

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook