Archwium > Numer 497 (01/2015) > Orientacje > GDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

GDY MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
Siedem dobrych lat Etgar Keret Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2014

Nie mogę się pozbyć myśli, że wszystko jedno, jak krótką recenzję napiszę, i tak będzie za długa. Już za dużo liter jest, za dużo wyrazów, za dużo zdań. A przecież ta recenzja powinna być mistrzowsko krótka, chodzi wszak o najnowszą książkę pochodzącego z Izraela Etgara Kereta, mistrza krótkiej formy.

Siedem dobrych lat to kilkanaście fantastycznych wprost opowiadań na zaledwie 170 stronach. Ale nie dajcie się zwieść tej mikrej objętości, tej wadze niemal muszej, dobrze się zastanówcie, nim książkę Kereta włożycie do torebki (panie) albo do kieszeni kurtki czy płaszcza (panowie). W zależności bowiem od tego, które z opowiadań przyjdzie nam czytać, śmiech, łzy, a co najmniej chwilę zadumy mamy zagwarantowane. Wszak Keret mistrzowsko potrafi budować nastrój nierzadko nawet kilkoma prostymi zdaniami.

Dotychczas znany u nas przede wszystkim jako mistrz krótkiej formy i często absurdalnego humoru w Siedmiu dobrych latach przynosi nam historie rodzinne i osobiste. Książka to pierwsze siedem lat życia syna autora – małego Lwa. Sam Keret we wstępie pisze o nich tak, jak to ma w zwyczaju, a więc nieco przewrotnie: „Opowiadanie nigdy nie wbiegnie na ruchliwą ulicę i nie spróbuje połknąć bateryjki. I nigdy się nie zaprzyjaźni z niewłaściwymi dziećmi w klasie ani nie zapali papierosa w ukryciu. I co najważniejsze, opowiadanie, nawet jeśli cię zaskoczy, nigdy nie będzie pyskować. I zawsze będzie cię słuchać. Dlatego jako ojciec ponad 200 opowiadań i jednego ośmioletniego dziecka muszę przyznać, że bycie ojcem dziecka jest o wiele bardziej skomplikowane”.

Co ciekawe (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Kotlińska - ur. 1979, absolwentka socjologii, podróżniczka. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZKOŁA ŻYCIA

BYŁO NA CO POPATRZEĆ

SCENY Z POJEDYNCZEGO ŻYCIA

ZMARNOWANA ŚMIERĆ HANKI MOSTOWIAK

EJLAT ODDYCHA ODDYCHA PEŁNĄ PIERSIĄ


komentarzeFacebook