Archwium > Numer 497 (01/2015) > Felietony > POZDROWIENIA Z IDENTYCZNOŚCI

POZDROWIENIA Z IDENTYCZNOŚCI

Nie tak łatwo być w podróży. Znaleźć się gdzieś indziej. Ponieważ gdzie indziej staje się coraz bardziej podobne do tutaj. Nawet, gdy się odjedzie, odleci tysiące kilometrów i przestawi zegarek o pół doby, można poczuć, że „tam” także zadomowiła się odmiana naszego „tutaj”. Dotarła przed nami i nijak nie pozwala się ominąć.

Naturalnie podobieństwa, uporczywie towarzyszące w drodze jak cień przyszyty do stóp Piotrusia Pana, stanowią utrapienie tylko dla tych, którzy podróżują, aby odjechać od samych siebie i wszystkiego, co znają. A takich jest niewielu. Od powojennego umasowienia podróży większość właścicieli walizek udaje się w drogę nie w celu oswajania świata, tylko załatwiania spraw i uklepywania podobieństw. Aktualne zadanie globalnego przemysłu przewoźników polega na skutecznej i możliwie szybkiej likwidacji różnic. Czas ich odkrywania, celebrowania i pielęgnowania przeminął wraz z XX wiekiem. Jako ludzkość jesteśmy teraz na drodze do uniwersalizacji świata, podziw zaś dla innego ustawiamy w gablocie politycznej poprawności. Zachwyt nad odmiennościami kulturowymi pozostawiamy antropologom oraz tak zwanym świadomym podróżnikom, którzy – wbrew często najlepszym intencjom – przyczyniają się do „egzotyzowania” świata i przemieniania unikatowych zjawisk w rezerwaty wymagające ochrony przed ich entuzjazmem i ciekawością. Miliardy podróżujących (do samolotu w ciągu roku wsiada około połowa populacji homo sapiens) odczuwają ulgę, gdy zaraz po przylocie rozpoznają takie same elementy rzeczywistości i punkty zaczepienia, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIECH ŻYJĄ PARÓWKI

SLALOM PRZEZ NIEDOCZAS

OD ŚWITU DO ZMIERZCHU

SUMIENIE NA TALERZU

GODZINY


komentarze



Facebook