ZIEMIA NICZYJA
"Między światami", reżyseria: Feo Aladag, występują: Ronald Zehrfeld, Moshin Ahmady, Saida Barmaki, Abdul Salam Yosofza, Niemcy 2014, dystrybucja: Bomba Film.

W grudniu 2014 roku, trzynaście lat po wkroczeniu wojsk NATO do Afganistanu, oficjalnie zakończyła się misja pokojowa. To chyba dobry moment, by zdobyć się na pierwsze podsumowanie najdłuższej wojny od czasu konfliktu w Wietnamie. Datę jej rozpoczęcia – 2001 rok – zapamiętamy na długo, ale nikt chyba jeszcze nie ośmiela się dopisać daty jej zakończenia. Wojska alianckie opuszczają kraj (pozostaną tylko oddziały szkolące afgańskie siły zbrojne). Dla nich ta wojna się kończy. W Afganistanie jednak trudno, nie popadając w hipokryzję, powiedzieć, że nastał pokój.

Powrót do jądra ciemności

Najnowszy film austriackiej reżyserki Feo Aladag Między światami można odczytać jako próbę bilansu trzynastu lat wojny, nie z perspektywy globalnej, ale z perspektywy jednostek. Towarzyszymy przez kilka tygodni dwóm bohaterom, niemieckiemu żołnierzowi Jesperowi i jego afgańskiemu tłumaczowi Tarikowi.

Jesper (Ronald Zehrfeld) służył już kiedyś razem z bratem w Afganistanie. On wrócił do domu, brat został. Jednak teraz, po jego śmierci znów przybył do Afganistanu. Aby przepracować żałobę? Pomścić brata? Kontynuować ich wspólną misję? Do końca nie wiadomo. Dowództwo również zadaje sobie pytanie, czy wcześniejsze przeżycia nie zaciążą na decyzjach podejmowanych przez nowego dowódcę małego oddziału chroniącego wioskę przed atakami talibów i budowę drogi na północy kraju.

Austriackiej reżyserce Feo Aladag udało się zbudować pełen napięcia klimat. Przez pierwsze kilkadziesiąt minut filmu czekamy, aż nastąpi strzał. Wróg może być wszędzie. Czy jest nim mę (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NADWYŻKA

MOJA LITANIA

WSZYSTKO

TO NIE KONIEC

PIEKŁO


komentarzeFacebook