Archwium > Numer 498 (02/2015) > Felietony > UCIECZKA DO ŻYCZLIWOŚCI

UCIECZKA DO ŻYCZLIWOŚCI

Jedną z największych przyjemności związanych z wyjazdami z Polski jest dla mnie poczucie oddalania się od zawiści. Od zaciśniętych ust, które nie potrafią się uśmiechnąć. Od oczu przemykających po sylwetkach współpasażerów tramwaju, taksujących – zimno, niechętnie – czyjeś istnienie od butów po czapkę. Od ściągniętej twarzy w kioskowym okienku. Od obrażonych biustów i bioder ekspedientek w piekarniach, poruszających się tak, by każdym ruchem wyrazić wściekłość na niesprawiedliwy los. Od komplementów kamuflujących złe intencje. Od upuszczonych na chodnik rękawiczek, których nikt nie pochwycił, by dogonić zamyślonego właściciela. Od kierowców autobusów zamykających drzwi przed nosem. Od zapatrzonych w komputery zobojętniałych ciał, usadowionych przy wielkich kawiarnianych stołach, podzielonych niewidzialnymi liniami na pojedyncze terytoria obcości. Od nabrzmiałych pretensjami kolejek w działach obsługi klienta. Lubię odjeżdżać od naszej zdolności do życia przeciwko sobie, we wrogim napięciu, które łączy nas o tyle, że wszyscy staramy się mu zaprzeczać. Nie próbujemy go natomiast wspólnie pokonać.

Lądowanie w Amsterdamie, Londynie i Rzymie przynosi mi natychmiastową ulgę: odprężone ramiona opadają lekko, uśmiech wobec innych, o których nie myślę „obcy”, przychodzi łatwo. Wstępuje we mnie chęć pogadania o pogodzie ze sklepikarzem i żartowania z panem pijącym herbatę przy stole obok, ustąpienia rowerzystce w jedwabnej sukience i patrzenia, jak przejeżdża z biegnącym tuż przy kole psem. Lubię przybywać do miejsc, w których (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

JEGO WYSOKOŚĆ WIEŻOWIEC

NIEUCHWYTNY SMAK

NAD RANEM

KSIĄŻKI Z ICH PÓŁKI

GDZIEŚ INDZIEJ


komentarzeFacebook