929
Miałam zamiar pochylić się dziś nad intrygującą kwestią świni, a w szczególności nad nękającym mnie od jakiegoś czasu pytaniem: Dlaczego Pan Bóg stworzył świnię? Wiele było prób wytłumaczenia, dlaczego świnia jest niekoszerna; wielu się też zastanawiało nad pytaniem, dlaczego wśród zwierząt nieczystych to biedne stworzenie, miłe, przyjazne i inteligentne, jest w tradycji talmudycznej tak szczególnie znienawidzone. Są na ten temat najróżniejsze teorie – popularne, historyczne, antropologiczne, mniej lub bardziej wiarygodne. Nikt jednak, o ile wiem, nie zastanawiał się dotąd nad tym, dlaczego Pan Bóg w ogóle świnię stworzył. Mam własne zdanie na ten temat, które w stosownym czasie przedstawię. Jednak ponieważ jestem akurat w Izraelu, gdzie dowiedziałam się o świetnej nowej inicjatywie, mającej zachęcać do czytania Biblii, zostawiam kwestię świni na później i kontynuuję wątek biblijny. Zresztą jest on do kwestii świni w pewnym sensie dobrym wstępem. Czytelników, czekających na wyjaśnienie tej sprawy, proszę zatem o cierpliwość.
Inicjatywa – wspierana przez ministerstwo kultury i kosztująca podobno 47 milionów szekli – nazywa się „929” i wszędzie w Tel Awiwie – na murach, w witrynach sklepów i na wiatach autobusowych – umieszczono wielkie plakaty z kolorowymi cyframi 929, a pod nimi tekst: „Czytamy razem Tanakh”. O co chodzi?
929 to liczba rozdziałów Starego Testamentu, czyli Biblii hebrajskiej, zwanej po hebrajsku „Tanakh”. Codziennie na stronie internetowej
Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Agnieszka Kołakowska - filozof, filolog klasyczny, publicystka. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLACZEGO WIEPRZ? (II)

MULTIKULTURALIZM TO PUSTE HASŁO

DLACZEGO WIEPRZ? (III)

DLACZEGO WIEPRZ?

O KURIOZALNYCH SZYLDACH I ABSURDALNYCH REKLAMACH


komentarzeFacebook