Archwium > Numer 499 (03/2015) > Orientacje > PRZEMOC W RYTMIE CISZY

PRZEMOC W RYTMIE CISZY
"Żona policjanta", reżyseria: Philip Gröning, występują: Alexandra Finder, David Zimmerschied, Pia Kleemann, Chiara Kleemann, Niemcy 2013, dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Przemoc nie przystaje do ciszy. W odniesieniu do kina kojarzy się raczej z filmami dla dorosłych, bijatyką, strzelaniną i krwią spływającą po ekranie. Jest jednak taki rodzaj przemocy, o którym jej ofiary rzadko mówią, skrytej pod grubą warstwą makijażu i ubraniem szczelnie zasłaniającym ciało. To stwierdzenie w pierwszym odruchu może budzić sprzeciw, a nawet wywołać czyjeś oburzenie, ale domowa przemoc ma w sobie coś kameralnego. Biciu, krzykom, płaczowi daleko oczywiście do spokoju i cichości, ale najczęściej taka przemoc odbywa się za zamkniętymi drzwiami, bez rozgłosu, niemal intymnie. Nie jest ostentacyjna, jej ofiary nie obnoszą się ze swoim cierpieniem, zazwyczaj milczą. Przemoc domowa, choć tak często wyciągana na światło dzienne w mediach, w przeróżnych debatach i kampaniach społecznych, pozostaje ciągle tematem tabu, właśnie dlatego że większość dyskusji na jej temat rozbija się o mur milczenia ze strony nią dotkniętych. Najnowszy film Philipa Gröninga, Żona policjanta, porusza temat przemocy w rodzinie w sposób najbardziej adekwatny z możliwych – wyważony, spokojny, niespieszny. Nic więc dziwnego, że obraz ten jest formalnie bardzo bliski wcześniejszemu dziełu niemieckiego reżysera zatytułowanemu, nomen omen, Wielka cisza.

Życie to nie bajka

Uwe i Christine Perkingerowie mieszkają w małym niemieckim miasteczku. On jest policjantem, ona zajmuje się domem i córeczką Clarą. W wolnych chwilach chodzą na rodzinne spacery, urządzają piknik, prowadzą rozmowy przy stole, razem się bawią. Kiedy taty nie ma, mama i córka same odkrywają świat, spędzają dużo czasu na łonie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Wojtaś - absolwentka filologii polskiej i germańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POZWÓL SOBIE NA ŻAŁOBĘ

SZTUKA UWAŻNOŚCI

UWIĘZIENI W CZASIE

JESTEM TUTAJ

SYNDROM VINCENTA


komentarzeFacebook