Archwium > Numer 499 (03/2015) > Felietony > DAR NIESPODZIEWANY

DAR NIESPODZIEWANY

We Florencji święto Zwiastowania, które Kościół obchodzi 25 marca, zbiegało się z początkiem roku cywilnego (aż do 1750 roku) i z przyjściem wiosny. Tego dnia tłum pielgrzymów z miasta i okolicznych wsi szedł do bazyliki Zwiastowania NMP oddać hołd cudownemu obrazowi Najświętszej Marii Panny. Wierni tłoczył się pod portykami, które otaczają i zamykają z trzech stron jeden z najpiękniejszych placów we Florencji. A tuż obok odbywał się ogromny jarmark ze stoiskami przepełnionymi różnymi towarami.

***

Według tradycji w 1233 roku Maryja objawiła się siedmiu bogatym kupcom florenckim, którzy poruszeni tym wydarzeniem zostawili swoje domy i majątki, żyli w pokucie i modlitwie, wybierając jako swą siedzibę małą kaplicę niedaleko obecnego placu Santissima Annunziata. Znamy ich jako Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Sług NMP (Ordo Servorum Beatae Virginis Mariae).

W 1252 roku bracia zamówili u malarza Bartolomea da Firenze fresk, który miał przedstawiać właśnie Zwiastowanie. Gdy przyszła pora, by namalować oblicze Maryi, artysta poczuł się bezradny. Uznał, że nie jest w stanie dokończyć dzieła. Targany tymi myślami zapadł w głęboki sen, a gdy się obudził, ze zdumieniem zobaczył, że obraz jest ukończony: twarz Maryi była doskonała. Firenze uznał, że jest to cud uczyniony przez jakiegoś anioła. Obraz do dziś słynie cudami i tradycją się stało, że panny młode z Florencji składają u jego stóp ślubne bukiety, prosząc Najświętszą Panienkę o dar macierzyństwa.

Niedaleko tego przepięknego placu znajduje się Pałac Cappon (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MAŁE PRZYJEMNOŚCI

REFERENDUM

MÓJ LIST

KRÓTKI LIST O MAŁŻEŃSTWIE

ŻYCIE W TOSKAŃSKIM DOMU


komentarzeFacebook