Archwium > Numer 500 (04/2015) > Felietony > CO SIĘ KRYJE ZA FASADĄ

CO SIĘ KRYJE ZA FASADĄ

Na terenie parafii św. Gertrudy, prowadzonej przez polskich dominikanów w Monachium, tamtejsza kuria wybudowała Dominikuszentrum. Ten nowoczesny budynek, w którym mieści się kaplica, przedszkole, ośrodek Caritas oraz kilka innych instytucji, zdobywa laury na konkursach architektonicznych. Niestety! Wybudowany za 13 milionów euro gmach jest niefunkcjonalny i pełen defektów. Gdy ktoś chce trafić do kaplicy, ma trudności ze znalezieniem wejścia, żadna tabliczka nie informuje bowiem, gdzie są właściwe drzwi. W kaplicy zamontowano tak nastrojowe oświetlenie, że ołtarz tonie w ciemności i kapłan odprawiający mszę ma kłopoty z odczytaniem mszału. Nie lepiej jest w innych częściach budynku. Wielkie okna biura Caritas nagrzewają się w słońcu i pracownicy siedzą w 40-stopniowym upale. Kłopot z temperaturą mają też przedszkolanki. Metalowe drzwi, wychodzące na plac zabaw dla dzieci, są wiosną i latem tak gorące, że parzą. Nie ma też mowy o niemieckiej solidności: dach przecieka, drzwi się nie domykają… Architekt, niestety, nie wyraża zgody na najdrobniejsze zmiany, bo zakłóciłyby one artystyczną koncepcję całości. Ojciec Maciej, proboszcz św. Gertrudy, narzeka, że Dominikuszentrum nikogo nie inspiruje do zainteresowania się sprawami wiary. Prawie nikt korzystający z centrum nie trafia na liturgię do kościoła czy na rozmowę do plebanii. Ci, którzy rzeczywiście szukają drogi do Boga, doskonale wiedzą, gdzie znaleźć księdza.

Po powrocie z Monachium mam wrażenie, że feralny budynek, z którym męczą się moi bracia, może być symbolem niemieckiego Kościoła. Jego duszpasterskie idee zachwycają pastoralistów, ale nijak (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Okiem uczestnika, a nie widza

NIEPOKÓJ

Odzyskać człowieka

DROGA PRZEMIENIENIA

MIŁOSIERDZIE DLA NIEMORALNYCH


komentarzeFacebook