IL PONTORMO

Początek wiosny przywitałam we Florencji. 25 marca, w dniu Zwiastowania Pańskiego, podczas konferencji naukowej rozpoczęliśmy obchody 800-lecia obecności rodziny Capponich w życiu publicznym Florencji. W 1215 roku Cappone Capponi został członkiem cechu jedwabników i tę datę wybraliśmy, aby symbolicznie zaznaczyć początek działalności ekonomicznej i politycznej naszej rodziny.

Od XIII wieku we Florencji władzę w komunie miejskiej sprawowało siedem cechów starszych (Arti Maggiori), a Capponi należeli przede wszystkim do dwóch: jedwabników (Arte della Seta) i sukienników (Arte della Lana) – przynależność do cechów dawała możliwość wywierania dużego wpływu na politykę miasta.

Wykład inaugurujący wygłosił znany amerykański historyk sztuki, a jednocześnie dyrektor Museo dell’Opera del Duomo ks. prof. Timothy Verdon. Tematem były malowidła znajdujące się w kaplicy Capponich w kościele Santa Felicita, wykonane w latach 1525–28 przez Jacopa Carucciego zwanego Il Pontormo dla Lodovica Capponiego Starszego.

Lodovico, urodzony w 1482 roku, został wysłany w młodości do Rzymu, w celu rozpoczęcia działalności kupieckiej. Pracował z powodzeniem najpierw dla rodziny Guiduccich, a następnie, według XIX-wiecznego historyka i genealoga Luigiego Passeriniego, „uśmiechnęła się do niego fortuna, jako że będąc ozdobiony zarówno szlachetnymi manierami, jak i niepoślednią urodą, spodobał się Marietcie, córce Martellich, z którą połączył się węzłem małżeńskim w 1510 roku, uzyskując także to, że ojciec panny przyjął go jako wspólnika do interesu”. Giovanfrancesco Martelli, t (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SMAKOWANIE CZASU

MÓJ LIST

ZAPISKI Z TOSKAŃSKIEGO SZPITALA

KLASZTORNA APTEKA

DZIECKO SPECJALNEJ TROSKI


komentarzeFacebook