ON CZY OFF
Jezus jest zdecydowanie Kimś. Jest silny, dzielny, heroiczny. Ale czy młody chłopak chodzący do kościoła widzi Go takiego? Biada nam, mężczyznom, jeśli uwierzymy w święte obrazki.

FOT. STEFAN KUNZE/UNSPLASH.COM


Płeć to nasz talent. Można ją przeżywać w sposób normalny, zwyczajny, czyli męski, albo nadzwyczajny, piękny, emocjonalny, czyli żeński. Zadania zostały rozdzielone. Można je odrzucać i wysnuwać genderowskie teorie płci, ale prawdą jest, że mężczyźni lepiej sobie radzą w świecie rzeczy, a kobiety w świecie relacji. U pań emocje, myśli i czyny działają zespołowo, u mężczyzn są raczej odseparowane. Naukowcy tłumaczą to innym wykształceniem mózgu kobiety. Brzmi to trochę tak, jakby stworzenie swoją pełnię osiągnęło dopiero w Ewie, a Adam był tylko niedoskonałym prototypem. Jednocześnie księga Genesis przekazuje, że mężczyzną i kobietą stworzył nas Bóg. Zatem pełnia człowieczeństwa to ON i ONA – razem – MY. Boję się myśleć, co by się działo, gdyby cały rodzaj ludzki funkcjonował w wersji męskiej. Nie przekonuje mnie też wizja matriarchatu z powieści Wolskiego czy Seksmisji Machulskiego. Na szczęście to utopia. Jesteśmy dla siebie nawzajem i darem, i krzyżem, i radością, i tajemnicą, i pełnym goryczy pytaniem „Jak tak można?”, i zachwytem „Więc i tak można!”.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Rafał Porzeziński - ur. 1973, producent radiowo-telewizyjny, właściciel firmy rajmedia.pl i studia nagrań Słowodaje, radiowiec, świecki rekolekcjonista, rzecznik Stowarzyszenia Twoja Sprawa, prowadzi warsztaty rozwoju duchowego "12 kroków dla chrześcijan" i audycję "12 krok" w Radiu Warszawa i TV Republika, autor strony www.dwunasty.pl. Mąż i ojciec. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

BAŁEM SIĘ GRAĆ W CHIŃCZYKA

Z matką nie ma hazardu

KTO KOŁACZE, TEN MA KOŁACZE

MAMO, MÓDL SIĘ ZA NAMI I UGOTUJ ZUPĘ

Siewca


komentarzeFacebook