Archwium > Numer 502 (06/2015) > Orientacje > ISLAM, OPÓR, PRZEMOC

ISLAM, OPÓR, PRZEMOC
Timbuktu; reżyseria: Abderrahmane Sissako; występują: Ibrahim Ahmed, Abel Jafri, Toulou Kiki Francja/Mauretania 2014, dystrybucja: Aurora Films.

Cisza. Na ekranie widzimy galopującą gazelę. Jeszcze nie wiadomo, przed czym czy przed kim ucieka. Ciszę przerywa seria wystrzałów. W kadrze pojawia się dobrze znana czarna flaga z białymi arabskimi literami. Za chwilę zobaczymy pędzącego jeepa, a na nim zamaskowanych mężczyzn z karabinami. Gazela biegnie dalej, unikając kul. Jeden z mężczyzn instruuje kolegę: – Nie zabijaj. Zmęcz ją.

Wioska i dyktatura przemocy

Od czerwca 2012 roku do stycznia 2013 w związku z powstaniem, które wybuchło na północy kraju, pięćdziesięciotysięczne Timbuktu znalazło się pod okupacją dżihadystów. Wydarzenia te stały się dla pochodzącego z sąsiedniej Mauretanii reżysera Abderrahmane Sissako pretekstem do skonstruowania kameralnej opowieści o islamie, przemocy i oporze. Gdyby nie ta inspiracja, można by potraktować ten film jako rozgrywającą się na ziemi niczyjej uniwersalną przypowieść o mechanizmach upodlenia i podporządkowania człowieka. W tym jednak wypadku za filmową fikcją stoją prawdziwe osoby i prawdziwe dramaty.

Długo się zastanawiałem nad tym, o czym właściwie jest ten film. Owszem, wątkiem spinającym poszczególne sceny jest przywoływana w większości recenzji historia Tuarega, Kidane, pasterza, który nieumyślnie postrzelił sąsiada rybaka. Ten jednak wcześniej zabił jego najlepszą krowę. Krowa z kolei weszła tamtemu w sieci, więc poniosła zasłużoną karę. Konflikt tyleż złożony, co popadający w banał. Ileż podobnych historii już opowiedziano! Co miałoby przekonać mnie, widza, do poświęcenia obrazowi Sissako półtorej godziny, jeśli jedynym oryginalnym pomysłem byłoby umieszczenie akcji w zjawiskowej scene (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PRZEJRZENIE

ŚWIĘTA BEZTROSKA

PRZEKLEŃSTWA WOLNOŚCI

PIEKŁO

MOJA LITANIA


komentarzeFacebook