NAUKA O PIĘKNIE

Czy Herbertową Potęgę smaku łączy coś ze współczesną sytuacją Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych? Autor Pana Cogito nigdy nie był w Ameryce, a warunki społeczno-polityczne, w jakich przyszło mu żyć, nie miały nic wspólnegoz american dream. Gdy słuchałem opowieści moich braci o amerykańskich katolikach, którzy próbują odnaleźć swoją tożsamość w XXI wieku, przypomniał mi się wiersz napisany w czasach zgrzebnego PRL-u.

Na obecny kształt sporej części Kościoła amerykańskiego wielki wpływ miały ruchy wewnątrzkościelne zainicjowane w latach soboru watykańskiego II. Nie zawsze można je nazwać katolickimi, skoro inspiracje czerpały raczej ze świata hipisowskich komun i rewolucji obyczajowej niż z Pisma Świętego i Tradycji. Efektem ideologicznego akcentowania aspektów społecznych, ekonomicznych i politycznych było wywrócenie dotychczasowej hierarchii wartości. Chaos aksjologiczny spowodował, że dziś orzekanie o tym, co dobre, a co złe, jest w Stanach Zjednoczonych praktycznie niemożliwe. Po pierwsze dlatego, że każdy ma prawo do własnych, subiektywnych preferencji; po drugie – jasne określenie swoich wartości skazuje na przypisanie do określonej grupy politycznej lub ideologiczne zaszufladkowanie.

Nie inaczej jest z prawdą. Profesorom wydziałów humanistycznych trudno wymagać od studentów wiedzy, skoro każdy może wypowiedzieć swoje zdanie na temat danego utworu i każdy ma prawo po swojemu zinterpretować zdarzenie. A skoro zdanie studenta nie jest mniej warte od poglądów profesora, to nawet niektóre wydziały teologiczne zrezygnowały z szukania Prawdy na rzec (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OTRZYMALIŚCIE - DAWAJCIE

Apostolstwo świeckich dominikanów

ZOSTAŁEM WROBIONY W TEN ZAKON

DROGA PRZEMIENIENIA

ZAWSTYDZENIE


komentarzeFacebook