Archwium > Numer 504 (08/2015) > Felietony > ŻEŃSKOKATOLICKI?

ŻEŃSKOKATOLICKI?

Przebywam obecnie poza śląską prowincją, więc i tematycznie trochę się oderwę. Gorąco wokół okrutne i może z tego przegrzania przyszła mi do głowy niezbyt roztropna myśl, żeby napisać tekst o kobietach w Kościele. Dlaczego przypiąłem jej łatkę nieroztropnej? Przede wszystkim dlatego, że takim tekstem się nieuchronnie narażę. To jest pewne niezależnie od treści. Bo albo bardziej konserwatywne grona zapytają, po co w ogóle poruszać temat, jeśli żadnego problemu nie ma: w polskim Kościele nauczanie św. Jana Pawła II o „geniuszu kobiecym” mamy w wielkim poważaniu i przykładnie wcielamy je w życie, aż furczy. Albo, przeciwnie, z feministycznej strony mi się oberwie, że w ogóle jakim prawem facet odważa się pisać o kobietach. I to jeszcze celibatariusz. Zgroza pełna. Ale cóż, taka dola felietonisty, że czasem na jakiś ogon przychodzi nadepnąć. Więc jednak tekst nierozsądny piszę: o kobietach w Kościele.

I zaraz muszę się przyznać – co rozsierdzi być może część czytelniczek – że wpadłem na ten pomysł, obserwując, jak to w ostatnich latach uruchomiła się kreatywność polskich duszpasterzy, żeby zachęcić mężczyzn do aktywnego trwania w Kościele. I w realu, i w internecie co chwilę jakieś męskie propozycje, często – a jakże – okraszone bojową, rycerską retoryką. Wysyp rekolekcji, książek, audiobooków w tych obszarach mamy imponujący. I kiedy się przyglądałem tej obfitości, napawając się ważnością własnej płci, naszła mnie okropna myśl, żeby zerknąć w analogiczny pion kobiecy. Może szukałem niewystarczająco, może mam stępioną wrażliwość, ale przy męskim pion kobiecy jakoś mizernie wygląda. Jak na zawoła (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

FELIETON BEZ ŚLĄSKICH WYRAZÓW. ZA TO O CELIBACIE

DRZEWO

ZOMBI

WIELKI DZIEŃ POWSZECHNEGO WSTYDU

PATRZĄC NA LWY


komentarzeFacebook