Archwium > Numer 508 (12/2015) > Felietony > MROK SZKICOWANY ŚWIATŁEM

MROK SZKICOWANY ŚWIATŁEM

Niedawno obejrzałem film Sól ziemi Wima Wendersa i Juliana Salgada. Obraz opowiada o przygodzie Sebastião Salgada z fotografią, która rozpoczęła się, gdy jego żona – studentka architektury – kupiła aparat. Tyle że zdjęcia robiła nie ona, ale jej mąż. Po skończeniu studiów ekonomicznych w São Paulo i obronie doktoratu Salgado często wyjeżdżał służbowo do Afryki. Zabierał ze sobą aparat fotograficzny żony. To wtedy odkrył, że bardziej niż ekonomia pasjonuje go fotografia. Sebastião i Lélia zdecydowali się na ryzykowny krok. Zainwestowali w profesjonalny sprzęt fotograficzny. Salgado zaczął od fotografii sportowej, ślubnej, aktów. Wkrótce zdecydował się na pierwszy samodzielny projekt – przez kilka lat podróżował po Ameryce Łacińskiej, fotografując ludzi w ich zwyczajnym, często trudnym życiu. Potem fotografował robotników, którzy w różnych częściach świata odciskali na ziemi swoje piętno, czynili ją sobie poddaną: ludzi kopiących złoto, łowiących ryby, walczących o chleb powszedni.

Współtwórca Soli ziemi Wim Wenders, przystępując do kręcenia filmu o Salgadzie, wiedział jedno: fotografika naprawdę obchodzą ludzie, którzy są solą ziemi.

Kolejnym projektem Sebastião było fotografowanie migrantów – ludzi szukających lepszego miejsca do życia. Artysta utrwalał na kliszach obrzeża świata. Trafił do Afryki, gdzie wraz z Lekarzami Świata był świadkiem ludzkich tragedii w Erytrei, Etiopii, Mali, Sudanie… Jego zdjęcia ukazują społeczności dziesiątkowane przez suszę i głód, poniewierkę i cho (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MINIMALIZM

TRZY JASNE HISTORIE NA CIEMNYM TLE

JESTEM PRZEOREM BOGATEGO KLASZTORU

PO CO TA OBRONA?

ZACHOWAŁEM SIĘ NIECZYSTO


komentarzeFacebook