PO PROSTU INNA
Anomalisa; reżyseria: Duke Johnson, Charlie Kaufman; występują: David Thewlis, Jennifer Jason Leigh, Tom Noonan (głosy); USA 2015, dystrybucja: UIP

Istnieje choroba, która powoduje, że wszystkich ludzi postrzega się jako tę samą osobę. Zespół Fregoliego występuje najczęściej u osób cierpiących na manię prześladowczą. Jego nazwa wzięła się od nazwiska pewnego włoskiego aktora – nie był co prawda chory, ale potrafił niesamowicie zmieniać wizerunek, przez cały czas pozostając tym samym człowiekiem.

Dlatego proszę się nie dziwić, że w pierwszych scenach Anomalisy Charliego Kaufmana głos wszystkich postaci brzmi dokładnie tak samo. Na zespół Fregoliego cierpi bowiem główny bohater filmu Michael Stone – mężczyzna w średnim wieku. Przyleciał do Cincinnati na promocję swojej książki, w której opisuje, jak zwiększyć własną efektywność aż o 90 procent. Stone łączy w swojej profesji marketera domokrążcę z jakże popularnym dziś coachem personalnym. Idealnie dopasowana marynarka, dobra fryzura, nieskazitelnie czysty kołnierzyk koszuli, twarz do złudzenia przypominająca popularnego aktora Victora Garbera – temu facetowi naprawdę można zaufać. Stone jest kimś w rodzaju motywacyjnego bóstwa; gdy pojawia się w hotelu, z miejsca dopadają go fanki. Oczywiście i one mówią tym samym męskim głosem, co reszta napotykanych przez niego ludzi. Ale do czasu. Okazuje się, że jedna z nich mówi normalnie! To ciekawe, bo, trawestując Nicka Hornby’ego, owa dziewczyna, niejaka Lisa, posiada zdumiewającą umiejętność kompletnego niewyróżniania się z tłumu. Dlatego jest zaskoczona, że ktoś tak znany jak Stone zwrócił uwagę właśnie na nią, a nie, na przykład, na jej dużo atrakcyjniejszą przyjaciółkę. To jednak ona, zwykła kobieta z brzydką blizną nad okiem, z miejsca rozkochuje w sobie celebrytę. Na tyle, że ten, bez zbędnych ceregieli, proponuje jej spędzenie wspólnej nocy. I od razu zaczyna układać sobie przyszłość ze swoją - jak ją nazywa – Anomalisą. Nic dziwnego, w końcu i ją, i jego, a zwłaszcza reżysera filmu bardzo pociągają wszelakie anomalie.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Sobczyński - ur. 1985, absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był redaktorem prowadzącym miesięcznika "Film", publikował m.in. na łamach pism "Przekrój","K MAG", "Exklusiv", "Polska Times" oraz na portalach Filmweb i Onet. Odpowiedzialny za program festiwalu filmowego Transatlantyk. Redaktor książki "Świat żelaznych szmat" Zygmunta Kałużyńskiego oraz autor powieści "Nie rozumiemy się bez słów". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MOJE KINO

NOTATNIK KINOMANA

DZIESIĘĆ NAJLEPSZYCH

CO PRZEGAPILIŚCIE W KINIE W TYM ROKU

ZABIĆ SIĘ - ŁATWO POWIEDZIEĆ


komentarzeFacebook