Archwium > Numer 510 (02/2016) > Pytania w drodze > DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY NIEDZIELĘ?

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY NIEDZIELĘ?

Spotkałem niedawno znajomego, który mnie zapytał: „Dlaczego niedziela jest takim szczególnym dniem?”. Przyznam, że nie potrafiłem od razu odpowiedzieć. Mam poczucie, że zostawiłem mojego rozmówcę zupełnie nieprzekonanego.

 

Z roku na rok coraz mocniej dociera do mnie to, jak wielkim darem Bożym jest możliwość świętowania niedzieli. Nieprzypadkowo piszę „świętowanie”, ponieważ niedziela nie jest tylko dniem nierobienia czegoś, ale jest aktywnym duchowym działaniem. Porzucenie zwyczaju świętowania niedzieli i spłycenie jej znaczenia do dnia wolnego od pracy niszczy naszego ducha i międzyludzkie więzi. Wiem oczywiście, że pytanie dotyczy czegoś innego, że nie chodzi w nim o zgubne następstwa porzucenia rozumienia niedzieli jako dnia świętego, ale raczej o uzasadnienie, dlaczego to właśnie ona jest tak wyróżnionym w chrześcijaństwie czasem. Spróbuję odpowiedzieć w najprostszy sposób, poprzez odwołanie się do swoistej „arytmetyki niedzieli”, czyli do znaczenia, które kryje się pod uznawaniem jej za odpowiednio: pierwszy, trzeci, ósmy, pięćdziesiąty i w pewnej mierze także siódmy dzień. Pozostawię więc na boku wszelkie historyczne dywagacje na temat procesu, w którego wyniku niedziela stała się tym, czym jest dzisiaj. Nie sądzę bowiem, by było to najważniejsze. Liczy się przede wszystkim teologia niedzieli, czyli bogactwo duchowych znaczeń, które ten wyjątkowy dzień w sobie zawiera.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Święta Matka Kościół

153 RYBY

Hipokryzja

NASZA MOC TAM NIE SIĘGA

Natchnienia


komentarzeFacebook