ŚWIATY NIEZNANE
Paweł Smoleński, "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie", Wołowiec 2016. Jarosław Mikołajewski, "Wielki przypływ", Warszawa 2015. Wolfgang Bauer, "Przez morze. Z Syryjczykami do Europy", Wołowiec 2016.

Od ponad roku w polskiej debacie publicznej powraca temat uchodźców politycznych i emigrantów ekonomicznych, których fala zalewa Stary Kontynent. Z reguły towarzyszą temu ogromne emocje… i nic poza nimi. Z jednej strony ślepa naiwność ideologii politycznej poprawności – z drugiej ślepa nienawiść ideologii strachu przed tym, co obce. Na jakiś tydzień, dwa podnosi się ciśnienie w mediach. Internet zalewają nieprzebierające w słowach deklaracje światopoglądowe za tą czy tamtą stroną, ktoś może wyjdzie na ulicę, ktoś kogoś pozwie za mowę nienawiści. Jak się wydaje, im dalej od problemu, tym więcej radykalnych i nieugiętych opinii na dany temat. Nietrudno się w tym wszystkim pogubić. A ambicje, by raz na zawsze powiedzieć „jak jest”, trzeba włożyć między baśnie. W zamian polecamy trzy reportaże, których lektura może nieco urealnić nasze rodzime debaty – podsuwając konkret pod niewiele nam mówiące, a często powtarzane słowa.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dominik Jarczewski OP - ur. 1986, dominikanin, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

Mateusz Grzelczak OP - ur. 1989, dominikanin, studiuje teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów, mieszka w Krakowie. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

OPOWIEDZ MI O KUCHNI

PRZEKLEŃSTWA WOLNOŚCI

WSZYSTKO

NIEZAGOJENI

KTÓRZY SIĘ SMUCĄ


komentarzeFacebook