Archwium > Numer 510 (02/2016) > Felietony > MIŁOSIERDZIE DLA NIEMORALNYCH

MIŁOSIERDZIE DLA NIEMORALNYCH

Do lektury wywiadu Andrei Torniellego z papieżem Franciszkiem Miłosierdzie to imię Boga przystępowałem dwutorowo. Z jednej strony ciekaw byłem wypowiedzi Ojca Świętego, z drugiej szukałem odpowiedzi na pytanie, jak w posłudze duszpasterskiej kierować się miłosierdziem w stosunku do osób, które uważają, że miłosierdzia wcale nie potrzebują.

Nie mam kłopotów z okazywaniem miłosierdzia w konfesjonale, gdy ktoś żałuje za swój grzech, nawet gdy jest on wielki. Jeśli widzę, że człowiek jest zdruzgotany popełnionym przez siebie złem i chce się wyrwać spod jego zwałów, to staram się go pocieszać i wspierać, dodawać nadziei i pokazywać drogę. Stosuję Franciszkowe „apostolstwo ucha” – rozmawiam, słucham, mówię, że Bóg jest miłosierny i nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby wybaczyć – byle odnaleźć szczelinę, ów malutki prześwit, który pozwoli działać Bożej łasce.

Problem pojawia się wtedy, gdy mam do czynienia z ludźmi, którzy nominalnie wierzą w Boga, ale realnie nie mają z Nim żadnej więzi, a poczucie grzechu czy zła dla nich nie istnieje. Trudno ukazywać Boże miłosierdzie komuś, kto jest dumny ze swoich nieprawości.

Na gruncie teorii i dobrych rad wystarczy powiedzieć, że znakiem miłosierdzia wobec kogoś takiego będzie uczynek miłosierny względem duszy, czyli napomnienie grzesznego. W praktyce jest to kłopot. Bo choć będę się silił na empatię, wsłuchiwał w człowieka, argumentował delikatnie i z wyczuciem, odnosił z szacunkiem do jego historii, to wcześniej czy później dojdziemy do ściany. Czasem samo poruszenie tematu, zasugero (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZALONA NADZIEJA

SZUKANIE ŚWIATŁA

Odzyskać człowieka

NA TAKI KOŚCIÓŁ NAS SKAZALI

WYJŚCIE ZE STREFY KOMFORTU


komentarzeFacebook