ZAMYKANIE TATR

Kiedy będziecie państwo czytali ten felieton, sprawa, która mnie skłoniła do jego napisania, zostanie już z pewnością bezpiecznie pogrzebana w mrokach medialnej niepamięci. Dlatego pozwolę sobie na kilka słów przypomnienia: W ciągu kilku feralnych dni po Bożym Narodzeniu w Tatrach zginęło kilkanaście osób. Warunki były niezwykle trudne – „szklane Tatry” to sytuacja, w której mimo niewielkiej ilości śniegu szlaki są silnie oblodzone. Przez kilka dni temat ten obecny był chyba we wszystkich mediach – od tradycyjnych po społecznościowe. Wątek ten obserwowałem z zainteresowaniem tym większym, że akurat prowadziłem w Zakopanem kurs formacyjny i korzystając z okazji, chodziłem trochę po górach.

Doniesienia o kolejnych ofiarach wywoływały falę komentarzy: jednym z najczęściej powtarzanych były propozycje prawnych rozwiązań, które miałyby – w intencji pomysłodawców – zabezpieczyć przed powtarzaniem się takich sytuacji w przyszłości. Pojawiły się nawet głosy, by zimą „zamykać Tatry”. Łagodniejsze przewidywały ograniczenie ruchu poprzez finansowe odstraszanie – czy to za pomocą zobowiązania turystów do wykupienia specjalnego ubezpieczenia, czy to poprzez obowiązek pokrywania kosztów akcji ratunkowych w razie wypadku. W całej tej sytuacji uderzyło mnie jednak to, że w morzu doniesień na temat ofiar, ostrzegania przed trudnymi warunkami i sugestii rozwiązań nie usłyszałem rzetelnej informacji na temat tego, gdzie właściwie w takich warunkach przeciętny turysta może się poruszać bez śmiertelnego ryzyka, a gdzie nawet doświadczeni nie powinni się zapuszczać. T (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WACHTYRZE

W OBJĘCIACH "TEOLOGII NARODU"?

GRANICE AUTONOMII

MORALNOŚĆ PRALEK?

DANE


komentarzeFacebook