NOSTALGIA

Zima mi nie służy – kiedy piszę ten tekst, za oknem jest szaro, ponuro i potwornie zimno. Nic mi się nie chce. Uciekam więc w lekturę. Dzieci podarowały mi pod choinkę świetną książkę – Wyjście z Egiptu André Acimana w bardzo dobrym tłumaczeniu Elżbiety Jasińskiej. Aciman jest profesorem literatury w Nowym Jorku, ekspertem od Prousta, pochodzi z bogatej sefardyjskiej rodziny, która wyemigrowała z Konstantynopola do Aleksandrii, skąd w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku została wygnana przez prezydenta Nasera. Wyjście z Egiptu to pamiętnik o dzieciństwie i wczesnej młodości autora spędzonych w tej pięknej wielokulturowej wtedy metropolii. Przenoszę się wyobraźnią i myślami do miasta tonącego w słońcu, miasta które już nie istnieje, którego nigdy nie zwiedzę.

Aleksandria jest mitycznym miejscem mojej pamięci – mieszkała tam część rodziny mojej babci. O Aleksandrii mówił z nostalgią kuzyn mojej matki Yannis Pappas, wybitny grecki rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Atenach, członek Akademii Francuskiej. Pamiętam piękny kwietniowy dzień, prawie dwadzieścia lat temu. Odwiedziłyśmy go na wyspie Egina, na której Yannis miał dom oraz pracownię pełną rzeźb. Rozmawialiśmy o przeszłości, o jego przekładach dzieł Luigiego Pirandellego i Itala Sveva z włoskiego na grecki, ale przede wszystkim o miastach jego dzieciństwa i młodości: Konstantynopolu i Aleksandrii. – Nic już tam po nas nie zostało – westchnął w pewnym momencie. – Może tylko duchy – dodał.

        &n (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SYNDROM STENDHALA

JESZCZE

ROZPACZ I NADZIEJA

DAR NIESPODZIEWANY

SIOSTRA ŚMIERĆ


komentarzeFacebook