Archwium > Numer 511 (03/2016) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

co roku Wielki Post wywołuje w nas mnóstwo duchowych pragnień kierowanych do Pana Boga. Większość z nich jest bardzo prawdziwa i szczera, motywowana tym, by po czterdziestu dniach zobaczyć swoje nowe, lepsze „ja”. Zmianę, która pozwoli inaczej spojrzeć na naszą codzienność, która kontaktom z bliźnimi nada kształt przynajmniej poprawny, a nas samych uwolni od buntu i rozpaczy.

Jednak w kolejnych dniach zaczynamy się zachowywać jak uczeń, który twierdzi, że wszystko zrozumiał, a zaraz potem popełnia podstawowe błędy, lub – podejrzewając, co się święci – bierze lewe zwolnienie od zaprzyjaźnionego lekarza. Tak w skrócie wygląda nasza duchowa przemiana. Obawiamy się kompromitacji w środowisku i łatki „świętego”, a także mozolnego sklejania naszej domowej codzienności, zgody na wybór ponawiany każdego dnia i zajęć, które już po tygodniu stają są nudne, a które trzeba cierpliwie wypełnić.

W tym numerze „W drodze” przeczytają Państwo o odwadze nawrócenia. Decyzji, która nie ma w sobie niczego z szybkiego sukcesu. To raczej wytrwałość w podjętych zobowiązaniach, zamknięta przez św. Pawła w zdaniu: „Miłość cierpliwa jest”. Choć brzmi ono prawie jak slogan, to przecież kryje się w tych słowach nadzieja na konkretną i przynoszącą owoce zmianę. Także zmianę myślenia, bo tak należy właśnie tłumaczyć greckie słowo metanoia. Nawrócenie to nie przymus i kolejne zadanie do wykonania, ale uświadomienie sobie własnej niewystarczalności, którą warto ubrać w płynącą z serca modlitwę bezradności: „Panie, Ty wszystko wiesz i znasz moje serce, chciałem Ci tyle dać, ale teraz wiem, że to było puste, a ja zwyczajnie potrzebuję Twojego miłosierdzia”.

 


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Pustość

O ŚWIĘTYM, CO SPOTKAŁ LENINA

Kartka z Ferrary


komentarzeFacebook