Archwium > Numer 512 (04/2016) > Orientacje > PACIERZ CZŁOWIEKA DOROSŁEGO

PACIERZ CZŁOWIEKA DOROSŁEGO
"Teofil" 1 (34) 2016, Kolegium Filozoficzno-Teologiczne Dominikanów, Kraków 2016, s. 224.

Gdy słyszymy słowo „modlitwa”, każdy z nas wie, o co chodzi, ale gdybyśmy próbowali powiedzieć, czym jest modlitwa, zapewne pojawi się problem. Każda odpowiedź prowokuje kolejne pytanie. Dość popularne określenie modlitwy jako rozmowy z Bogiem każe zapytać, w jaki sposób Bóg mi odpowiada? Ponadto większym jeszcze problemem niż wytłumaczenie, czym jest modlitwa, jest dla nas trwanie na niej każdego dnia. Ujmując rzecz krótko: modlitwa i w teorii, i w praktyce jest wyzwaniem. Bracia dominikanie z Kolegium Filozoficzno-Teologicznego w Krakowie w najnowszym numerze swojego pisma „Teofil” badają fenomen modlitwy i wychodzą naprzeciw pytaniom i trudnościom, które ona rodzi.

Czym właściwie ona jest?

„Jeżeli ktoś do mnie przychodzi i opowiada mi, co się z nim dzieje na modlitwie, to mnie to średnio intere­suje” – mówi prowokacyjnie dyrektor Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej, Maksymilian Nawara OSB w wywiadzie otwierającym „Teofila”. Ten praktyk modlitwy nie uważa wcale, że dobra modlitwa to taka, która przychodzi nam lekko, ale taka, która jest podyktowana pragnieniem Boga. Nie tyle przez zdobywanie, ile raczej przez wyrzekanie się robimy Bogu miejsce w naszym życiu. Modlitwa jest według o. Maksymiliana „stratą czasu dla Pana Boga – bezinteresowną, na której nie spodziewam się ani natchnień, ani niczego tego rodzaju. Chcę jedynie stracić pół godziny tylko i wyłącznie dla Niego”

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Milena Kukla - ur. 1989, ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Obecnie studentka teologii. Mieszka w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

W IMIĘ... CZEGO?

POGAŃSTWO CZUJE SIĘ ŚWIETNIE

DORA MARKUS

TO NIE MÓJ PROBLEM

JAK NAJBARDZIEJ MNICH


komentarzeFacebook