Archwium > Numer 512 (04/2016) > Pytania w drodze > CZY ŁASKĘ BOGA MOŻNA POCZUĆ?

CZY ŁASKĘ BOGA MOŻNA POCZUĆ?

Ostatnio zadałem sobie pytanie, czy jestem w stanie łaski, skoro w ogóle nie czuję, żebym ją posiadał. Czy są jakieś sposoby, by dowiedzieć się, że jest się pod wpływem działania łaski Bożej?

 

W naszej pobożności wielką wagę przywiązujemy do doświadczenia. Wprawdzie Pismo Święte mówi, że „wiara bez uczynków jest martwa”, jednak jesteśmy raczej skłonni uważać, że „wiara bez doświadczenia jest martwa”. „Doświadczenie” najczęściej rozumiemy potocznie jako „czucie”. Tym, co ma nadać smak naszej wierze, jest więc doświadczenie, czyli „czucie” wpływu Boga na nas. Gdy tego „czucia” brakuje, zaczynamy się gubić i gotowi jesteśmy posądzić siebie o utratę wiary albo próbujemy nerwowo i sztucznie to „czucie” wzbudzić. Dlatego, jak sądzę, tak popularne są spotkania modlitewne, które wprowadzają uczestników w jakiś trans. Doświadczenie transu nie jest jednak doświadczeniem łaski, niekiedy nawet może temu doświadczeniu przeszkadzać.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kłótnie w królestwie Bożym

DZIEWICZE POCZĘCIE CHRYSTUSA

JAKI POWINIEN BYĆ BÓG

ORĘDOWNICZKA "MAŁYCH"

CO WOLNO POLITYKOWI


komentarzeFacebook