Archwium > Numer 512 (04/2016) > Felietony > NOTATKI Z MARCOWEGO DZIENNIKA

NOTATKI Z MARCOWEGO DZIENNIKA

Około półtora roku temu napisałam w felietonie: „Warszawska księgarnia Czuły Barbarzyńca jest od lat miejscem kultowym. Można tam w przyjaznej atmosferze szperać na półkach i czytać książki bez żadnych ograniczeń, a w dodatku serwują pyszne kanapki (moje ulubione to te z pastą jajeczną) i napić się dobrej herbaty lub kawy”.

Niestety, już nie można. Parę dni temu kultową księgarnię na Powiślu zamknięto, bo właściciel lokalu wypowiedział umowę najmu. Smutno mi bardzo, szczególnie gdy wchodzę do tych anonimowych hal bez klimatu, w których sprzedaje się prasę, płyty, gry, zabawki, a przy okazji także książki. Już wolę zamówić je przez internet i wypić kawę we własnym domu – z pastą jajeczną też sobie poradzę. Podobno Czuły Barbarzyńca ma się przenieść w inne miejsce (tymczasowo jest przy ul. Piwnej), zobaczymy.

                  ***

Na początku marca pojechałam na kilka dni do Nieborowa. To miejsce idealne, kiedy muszę się skupić, by napisać dłuższy tekst lub książkę. Poza sezonem jestem tu rozpieszczanym gościem w prawie pustym pałacu.

Uwielbiam panującą tu ciszę. Jest ona tak szczególna, że paradoksalnie ma swoje własne dźwięki. Wiem, brzm i to przewrotnie i bez sensu, ale za każdym razem, kiedy tu jestem, słyszę dźwięk ciszy.

                  ***

W ramach odpoczynku od pracy chodzę na długie spacery po wielkim parku nieborowski (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KARNAWAŁ

HOMO WIDENS

MODLITWA ZA DZIECI Z GAZY

W BRETANII

DAR NIESPODZIEWANY


komentarzeFacebook