Archwium > Numer 513 (05/2016) > Felietony > ŁADNIE Z PRZODU, BRZYDKO Z TYŁU

ŁADNIE Z PRZODU, BRZYDKO Z TYŁU

Odkąd towarzyszy mi pies, chodzę inaczej i co innego widzę. Po pierwsze, chodzę więcej – na ukos, z dala od arterii, pod czyimiś oknami, zaułkami. Zwiedzam życie od zaplecza i od spodu. To nie ja wyprowadzam psa na spacer – pozwalam, by on zabierał mnie na wędrówkę po nieznanym mieście.

On jest na ogół zadowolony, nie narzeka na miejskie terytorium. Obwąchuje skrupulatnie, a do domu wraca z miną kogoś, kto przeczytał wciągającą książkę. Co innego ja, z każdym spacerem wnosząca za próg bardziej zgarbione ramiona i usta w podkówkę. Świat obserwowany wolniej i uważniej mówi mi o sobie rzeczy nieładne i smutne.

Brzydota jest najpierwsza i wszędobylska. Wyziera z podwórek zawalonych gruzem i kawałkami mebli, wybebeszonych wersalek, gnijących materacy. Rozlewa się wokół śmietników – burych i odrażających, ale zamykanych na klucz, jakby skrywały coś cennego. Nasze nieczystości – odpadki świata, w którym niczego już nie warto naprawiać, bo lepiej mieć coraz więcej nowości – tu stają się skarbami, których nie chcemy udostępnić miejskim nomadom, a przecież mogliby z naszych resztek utkać własne przetrwanie. Szarpią za klamki, majstrują przy zamkach, czasem wyłamują całe kraty, by móc zabrać coś, czym nie chcemy się podzielić. Ze ślepej, tępej chciwości.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MASZYNA DO ŻYCIA

GABINET ŻYCZLIWYCH LUSTER

SLALOM PRZEZ NIEDOCZAS

WIETRZNE MIASTO

CZEGO NIE SŁYCHAĆ


komentarzeFacebook