Archwium > Numer 513 (05/2016) > Felietony > TOWARZYSZE POTRZEBNI OD ZARAZ

TOWARZYSZE POTRZEBNI OD ZARAZ

Piszę ten felieton dzień po ukazaniu się postsynodalnej adhortacji o rodzinie Amoris laetitia papieża Franciszka. I cieszę się, że czytają go Państwo kilka tygodni później. Mam nadzieję, że opadły już nieco dymy wielkiej polemiki wokół tego, co papież w niej napisał.

Zakładam, że największe kontrowersje wzbudziły niektóre sformułowania ósmego rozdziału, traktującego o podejściu do różnych sytuacji trudnych i nieregularnych, z którymi borykają się małżeństwa. W tle rozwiązań szczegółowych pojawia się kwestia, która – moim zdaniem – ma decydujące znaczenie praktyczne. Papież wielokrotnie zachęca duszpasterzy, by podchodzili indywidualnie do każdej takiej sytuacji. A dokładniej jeszcze: do każdej osoby, która się w niej znalazła. Normy moralne, którymi obiektywizująco opisujemy rzeczywistość, domagają się bowiem nie tylko głoszenia. Trzeba jeszcze ludziom pomóc w ich zrozumieniu i odniesieniu do sytuacji, w której się znajdują. Nie zawsze wystarczą do tego „przykłady z życia” głoszone z bezpiecznej wysokości ambony. Trzeba jeszcze pomóc w znalezieniu indywidualnej drogi wyjścia z danej sytuacji, drogi uwzględniającej osobiste uwarunkowania i możliwości. Jednym słowem chodzi o to, by pasterze – oprócz stada – bardziej dostrzegali poszczególne owce. Jasne: to nie jest nowy postulat. Jednak jeśli odniesiemy go na serio do „nieregularnych sytuacji małżeńskich”, to się okaże, że liczba osób, którym trzeba poświęcić czas w ramach indywidualnego towarzyszenia, jest ogromna. Nie będę przytaczał statystyk – zdaje się, że liczba ta w Polsce wyraźnie rośnie.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ONI

TROWA

ZA BAJTLA

SPORTY EKSTREMALNE

MICKIEWICZ VERSUS ORZESZKOWA


komentarzeFacebook