OWCE MIĘDZY WILKI

Mój znajomy, który jest bardzo gorliwym katolikiem, powiedział mi niedawno, że nasze chrześcijańskie postępowanie powinno wypływać z miłości, a nie z roztropności. Zaniepokoiło mnie to, ponieważ pamiętam, że roztropność wymienia się w Katechizmie jako jedną z cnót kardynalnych. Czy rzeczywiście w życiu powinniśmy się kierować przede wszystkim miłością, a nie roztropnymi kalkulacjami? Czy roztropność jest cnotą chrześcijańską?

 

To niesłychanie ważne pytanie. Wydawać się może, że roztropność nie powinna kształtować chrześcijańskiego postępowania. Czyż nie jest ona czymś podejrzanym, cnotą, która sprzeciwia się spontanicznej miłości i powstrzymuje odruchy serca, wprowadzając do spojrzenia na świat zimną kalkulację? Roztropność leży na przeciwległym biegunie szaleństwa, a przecież – jak wyobrażamy sobie czasami – miłość chrześcijańska powinna mieć w sobie coś szalonego, tak jak szalona jest miłość Ojca, który posłał na świat swojego Syna. Poza tym roztropność wydaje się obca naszej wierze w Opatrzność. Sądzimy, że nie powinniśmy polegać na własnych rachubach, ale raczej opierać się na Bożej woli i Bożym prowadzeniu.

Tym pozornym przeciwieństwom staje na drodze Ewangelia. Nic nie przeszkadza jej bowiem głosić pierwszeństwa miłości i równocześnie wzywać do roztropności; nie waha się ona pouczać, że powinniśmy się zdać na Bożą Opatrzność, ale przypomina jednocześnie o wadze naszych osobistych, rozumnych wyborów.

Węże i gołębie

„Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak goł (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Chrystus i tłum

DOSKONAŁOŚĆ

Kłótnie w królestwie Bożym

LĘK I FASCYNACJA

JAKI POWINIEN BYĆ BÓG


komentarzeFacebook