Archwium > Numer 514 (06/2016) > Felietony > EKSPERYMENTY ZE SZCZĘŚCIEM

EKSPERYMENTY ZE SZCZĘŚCIEM

Czytam zabawną książkę o starości. Trochę ze zdumieniem, a po trosze z zawstydzeniem. Bo czy wolno się śmiać? W tramwajach zasłaniam okładkę, żeby chichotać swobodniej. Jest na niej staruszek w schludnym pulowerze, z elegancko wyłożonym kołnierzykiem koszuli i zawadiacko zaczesaną siwizną. Patrzy odważnie, prosto w oczy. Zupełnie inaczej niż większość starszych osób, które spotykam. Oni patrzą pod nogi lub w bok – jak ludzie, którzy czują się niewidzialni lub starają się tacy być. Hendrik Groen zerka z okładki inaczej, wręcz figlarnie. Jakby wyzywał na pojedynek starość i nasze przekonania na jej temat.

Nie ma pewności, kim jest autor Małych eksperymentów ze szczęściem. Sekretnego dziennika Hendrika Groena, lat 83 i 1/4. Przewrotne zapiski z domu starości w Amsterdamie powstały pod pseudonimem, co tylko przysporzyło im popularności i rozbudziło ciekawość. Mnie też intryguje, cóż to za człowiek, który miał śmiałość rozproszyć smętne i wyciszone tony, w które uderzamy, mówiąc o ludziach starzejących się i o ich drodze odchodzenia. Kim jest ten ironiczny, łamiący wszelkie kanony mężczyzna, który razem z przyjaciółmi z ośrodka stworzył rodzaj niesfornego gangu. Są niepokorni i nieustraszeni w podejmowaniu tytułowych małych eksperymentów ze szczęściem, nawet jeśli rzecz dotyczy nie napadu na bank, tylko zwykłej wycieczki do miasta czy żartów elektryzujących personel.

Jego codzienne zapiski, ukazujące absurdy, rutynę, dramaty i konflikty starszych osób żyjących w instytucji opiekuńczej, kt&oa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paulina Wilk - pisarka i publicystka, autorka książek "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", "Znaki szczególne" oraz serii bajek o misiu Kazimierzu i nowej opowieści "Pojutrze. O miastach przyszłości". Pisze dla "W drodze", "Przekroju" i "Polityki". Razem z Anną Król i zespołem Fundacji "Kultura nie boli" prowadzi Big Book Cafe i organizuje Big Book Festival. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZCZELINY ISTNIENIA

DO ŚWIĄTYNI PRZEZ TARG

ANI RAZEM, ANI OSOBNO

KIM JESTEM, GDY MNIE NIE MA

OD CZEGO BY TU ZACZĄĆ


komentarzeFacebook