Archwium > Numer 514 (06/2016) > Felietony > JESTEM NA DETOKSIE

JESTEM NA DETOKSIE

Ze zdumieniem zauważam, że gdy człowiek nieuchronnie zbliża się do czterdziestki, wcale nie chce przyspieszać, by się jeszcze nadoświadczać, nakolekcjonować, nawdychać i najeździć, ile wlezie. Przeciwnie – narasta w nim potrzeba detoksu. Mniej mieć, mniej chcieć, wchłaniać w siebie mniej słów. O ile to możliwe – każdego dnia spalać odrobinę mniej tlenu ze wspólnej nam wszystkim i wszystkim potrzebnej atmosfery.

Dla kogoś tak nadpsutego życiem jak ja to naprawdę niełatwe wyzwania: kupić w sklepie dokładnie tyle jedzenia, ile w tej chwili potrzebuję. Jeść wtedy, gdy rzeczywiście poczuję się głodny, a nie wtedy, gdy po prostu mam na coś ochotę. Oprzeć się pokusie kupienia trampek na zmianę, gdy te, w których chodzę, są jeszcze całkiem dobre. W księgarni iść do kasy tylko z tymi książkami, które będę miał szansę przeczytać. I wreszcie dla człowieka, który przez dwadzieścia lat zajmował się publicystyką rzecz chyba najtrudniejsza: widząc w gazecie, na Facebooku czy Twitterze rzecz tak idiotyczną, że aż wszystko mnie w środku skręca – zamiast palnąć z miejsca jadowitą i ociekającą mądrościami ripostę, wziąć parę głębokich wdechów. Darować sobie ten imperatyw, że jeśli natychmiast nie damy świadectwa prawdzie, świat się niechybnie zawali. Dziennikarstwo w naszym kraju dogorywa, publicystyka dawno się zamieniła w zastępczą religię, której kapłani przekazują objawione prawdy wyznawcom określonych ideologicznych czy politycznych prądów. My zaś (bo ja ostatnio dużo częściej jestem konsumentem mediów niż ich twórcą), trwamy w stanie neurotycznego napięcia, gotowi lać tych, którzy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Szymon Hołownia - ur. 1976, dziennikarz, współprowadzący program: "Mam talent!" (od 2008). Autor wielu książek, m.in. "Instrukcji obsługi solniczki", "Świętych pierwszego kontaktu". Ostatnio wydał "Boskie zwierzęta". Założyciel Fundacji Kasisi (www.fundacjakasisi.pl) wspierającej Dom Dziecka w Kasisi w Zambii i Fundacji Dobra Fabryka (www.dobrafabryka.pl) wspierającej szpitale, hospicja, szkoły, spółdzielnie, ambulatoria psychologiczne, uchodźców i bezdomnych w pięciu krajach Afryki, w Chinach, w Bangladeszu oraz w Polsce. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ZA CO JESTEM WDZIĘCZNY MARII TERESIE

EWANGELIĄ PO GŁOWIE

LICZY SIĘ TYLKO TERAZ

ZMĘCZENIE MATERIAŁU

ETACIK U PANA


komentarzeFacebook