Archwium > Numer 515 (07/2016) > Wstępniak > Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

w świecie, w którym relacje międzyludzkie coraz częściej mają formę tymczasowego kontraktu, a narcystyczne promowanie siebie w internecie przybiera monstrualne rozmiary, wspólnota to przedmiot pragnień, ale i obiekt lęku. Chcemy być razem, ale jednocześnie boimy się utraty wolności i własnej autonomii. Od dzieciństwa słyszymy, że mamy inwestować w siebie, rozwijać swoje zdolności i talenty, rzadko jednak ktoś zwraca nam uwagę na to, że w dorosłym życiu będziemy częścią jakiegoś zespołu, grupy czy wspólnoty, zmuszeni do rezygnacji z indywidualizmu i do funkcjonowania w otoczeniu różnych wrażliwości i poglądów.

Pytanie o wspólną egzystencję stawiamy także w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich, przypominając niezwykle dramatyczną historię rodziny Ulmów – samarytan z podrzeszowskiej Markowej, którzy za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej zapłacili życiem ośmioosobowej rodziny. W tej perspektywie nasi autorzy szukają odpowiedzi na rodzące się nieuchronnie pytania o to, na jakiej płaszczyźnie prowadzić wzajemny dialog: religijnej, politycznej, historycznej czy teologicznej? A może na wszystkich jednocześnie? Próbują też pokazać, że zaniedbania w poznawaniu i umacnianiu zarówno własnej tożsamości, jak i tożsamości innych powodują nawarstwianie się problemów, które bardzo szybko stają się źródłem niszczących konfliktów.

W tym numerze miesięcznika przypominamy również postać zmarłego w maju legendarnego duszpasterza ojca Tomasza Pawłowskiego – twórcy dominikańskiej „Beczki” w Krakowie i „Szopki” w Rzeszowie, w których wzrastali ludzie świadomi swojej autonomii, a jednocześnie odpowiedzialni członkowie lokalnych wspólnot. To oni właśnie piszą dzisiaj: Ojciec Tomasz wykonał swoją pracę. Razem byliśmy silni.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Roman Bielecki OP - ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa i teologii, kaznodzieja i rekolekcjonista, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" (od 2010 roku), autor wielu wywiadów, recenzji filmowych i literackich, publicysta, autor książek "Smaki życia" i "Po co światu mnich?" (obie wspólnie z Katarzyną Kolską). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Drodzy Czytelnicy,

Baśka, nic to...

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,


komentarzeFacebook