Archwium > Numer 515 (07/2016) > Felietony > REQUIEM DLA ASCEZY

REQUIEM DLA ASCEZY

W ubiegłym semestrze prowadziłem na pewnej śląskiej uczelni zajęcia dotyczące duchowości chrześcijańskiej. Adresatami byli studenci różnych kierunków i lat, w ramach dohumanistycznienia się. Wykorzystałem tę sytuację do swoich niecnych celów i poprosiłem o napisanie prac na temat tego, które z idei związanych z duchowością postrzegają jako obumarłe. Zwykle mam do czynienia z „kościelnymi” studentami, więc była to nie lada gratka.

Jasne – z niecałych sześćdziesięciu prac nie da się wyciągnąć z naukową rzetelnością żadnych statystycznych prawidłowości. Ale na potrzeby felietonu powinno wystarczyć. Zwłaszcza że jeden temat powtarzał się znacznie częściej od innych. Asceza. Wyraz ten rzucał mi się w oczy z nagłówków i pierwszych zdań tekstów, pobudzając moją ciekawość. Co właściwie w ascezie, albo jakie jej rozumienie, postrzegają jako martwe?

Pierwsza prawidłowość występująca w odpowiedziach, a warta wspomnienia, to wskazanie na martwotę idei ascezy jako czegoś, co kojarzy się głównie z pogardą dla ciała, nieumiejętnością pozytywnego spojrzenia na materię. Moi studenci ascezę postrzegali jako martwą, bo opartą na błędnych, dualistycznych założeniach filozoficzno-teologicznych. Jeden czy drugi wśród winowajców wyraźnie wskazał Platona.

Druga prawidłowość miała postać ścisłego powiązania ascezy z cierpieniem. Asceta – wedle piszących – to ktoś, kto świadomie wystawia się na większe cierpienie (jeśli nie wręcz je sobie sprawia) i czerpie z tego przynajmniej duchowe zadowolenie. Co więcej – jest przekonany, że cierpienie „uszlachetnia”, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TEOLOGIA WYZWOLENIA

BEZ CHECHRANIO

WACHTYRZE

REGRES KATECHEZY PARAFIALNEJ

ŻEŃSKOKATOLICKI?


komentarzeFacebook