NIENASYCENIE
Ubóstwo materialne, znoszenie obelg i pogardy nie mają wartości same w sobie. Ich wartość wynika z tego, że związane są z wiarą w Jezusa Chrystusa i z radykalizmem ewangelicznym.

FOT. ROMAN LOGOV / UNSPLASH.COM


Panie i panowie! Chodzi o to, że chciwość – brak nam niestety lepszego określenia – jest dobra. Chciwość jest słuszna. Chciwość przynosi rezultaty. Chciwość wyjaśnia, streszcza i wyraża istotę ducha ewolucji. Chciwość, we wszystkich jej postaciach – chciwość życia, pieniądza, miłości i wiedzy – popycha w górę rozwój ludzkości1.

Trudno o lepszy wstęp do naszej debaty o chciwości. Słowa Gordona Gekko z głośnego filmu Wall Street (1987, reż. Oliver Stone) dobrze oddają atmosferę naszej „globalnej wioski”: można się z nimi nie zgadzać, ale trudno odmówić im trafności. Oczywiście, w naszych realiach mogą brzmieć obco, a nawet groteskowo, bo gdzie Wall Street, a gdzie Polska – to dwa nieprzystające do siebie światy. Jesteśmy na szarym końcu łańcucha pokarmowego światowej finansjery. O wielkich pieniądzach, owszem, słyszeliśmy, ale pewnie dlatego, że wzięliśmy kredyt z banku, jednak to nie banki nam, ale my bankom będziemy spłacać należności do końca naszych dni. By brzmiało to bardziej przekonująco, w postać Gordona Gekko musiałby się u nas wcielić… Adaś Miauczyński (Dzień świra, 2002, reż. Marek Koterski), ikona znerwicowanego polskiego inteligenta, ale aż się boję pomyśleć, jaką formę przybrałaby jego „mowa motywacyjna”. Nawet nie będę próbował – żaden ze mnie Koterski. Skupię się raczej na tym, co jest istotą sprawy: wbrew pozorom chciwość nie jest grzechem tylko dla bogatych.

Dwa sztandary

Zaczęliśmy od znanego obrazu filmowego m.in. dlatego, że świetnie wprowadzi nas w pewną egzystencjalną i duch (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Stanisław Morgalla SJ - ur. 1967, jezuita, psycholog, kierownik duchowy, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, autor książek: "Dojrzałość osobowościowa i religijna"; "Miłość do kwadratu. Poradnik dla nieprzystosowanych"; "Duchowość daru z siebie"; "Przebaczenie ? bułka z masłem czy zakalec?"; "Miłość a narcyzm". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIGDY NIE PRZEBACZĘ!

O SZCZĘŚLIWA WINO!

JEZU - NIE UFAM TOBIE!

KARNAWAŁ WŁASNEGO JA

ŻYCIE JEST PROSTE


komentarzeFacebook