Archwium > Numer 516 (08/2016) > Trudne zdania z Ewangelii > BEZ NOGI DO NIEBA BĘDĘ SZEDŁ

BEZ NOGI DO NIEBA BĘDĘ SZEDŁ
Jeżeli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony... MK 9, 43-48

FOT. JONATHAN BEAN / UNSPLASH.COM


W Piśmie Świętym mamy wiele różnych rodzajów literackich i środków stylistycznych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ludzki język taki właśnie jest – złożony, bogaty, metaforyczny, mieniący się wieloma sensami. A Biblia to słowo Boże wyrażone w słowie ludzkim. Jednym ze środków stylistycznych jest hiperbola, która polega na wyolbrzymieniu czegoś, przejaskrawieniu, by jak najmocniej wyrazić to, co chcemy powiedzieć. „Powtarzałem ci tysiąc razy” nie znaczy wcale, że powtórzyliśmy jakieś zdanie właśnie tysiąc razy, ale że mówiliśmy to wiele razy i że dana sprawa jest dla nas naprawdę ważna. Klasycznym przykładem hiperboli w ewangeliach jest wezwanie Jezusa do unikania grzechu: „Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie” (Mk 9,43–48).

Niedosłownie nie znaczy nieradykalnie

Dziś nie mamy wątpliwości, że Pan Jezus nie oczekuje od uczniów, by ucinali sobie ręce, nogi, języki i wyłupywali oczy, jeśli zdarzy im się zgrzeszyć przy użyciu tych części ciała.

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Dariusz Kowalczyk SJ - ur. 1963, jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wykładowca dogmatyki; przez 10 lat był felietonistą miesięcznika "W drodze", opublikował m.in.: "Czy żyjemy w czasach Apokalipsy"; "Czy Jezus mógł się przeziębić?"; "Między herezją a dogmatem"; "Kościół i fałszywi prorocy". Mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zmierzch czy inwazja chrześcijaństwa?

Emigrant na wigilii

Spór o grzech i spowiedź

Jezuici na Rakhat!

RAPORTY O STANIE KOŚCIOŁA


komentarzeFacebook