Archwium > Numer 516 (08/2016) > Orientacje > OSWOIĆ KONIEC, JEŚLI TO MOŻLIWE

OSWOIĆ KONIEC, JEŚLI TO MOŻLIWE
Katarzyna Boni, "Ganbare! Warsztaty umierania", Wydawnictwo Agora, s. 304.Zamknijmy na chwilę oczy. Pomyślmy o własnym życiu. Ale wcześniej przez kilka chwil zastanówmy się nad tym, co dla nas jest najcenniejsze, najważniejsze, nie do zastąpienia... A teraz wyobraźmy sobie, że w ciągu kilku, kilkunastu minut cały ten świat znika. Na zawsze. Bezpowrotnie. Zostajemy sami. W żałobie. Bezradni. Zrozpaczeni. Osieroceni.

Nie myślimy o tym zbyt często, prawda? O zagładzie, która może nastąpić, o stratach, które możemy ponieść. W zapracowaniu, codziennym pośpiechu gdzieś to umyka. Bo irracjonalne. I słusznie – myśl o nagłym końcu może jedynie paraliżować. A może takie myśli należy oswoić...?

Ostatni telefon

Nie piszę tych słów w próżni, przeciwnie, piszę je po lekturze cyklu reportaży Katarzyny Boni Ganbare! Warsztaty umierania. Dodajmy: reportaży z Japonii, tej po 11 marca 2011 roku – dniu, w którym w północno-zachodnim regionie kraju (Tôhoku) doszło do niezwykle silnego trzęsienia ziemi (o magnitudzie 9), a następnie duża część lądu została zalana przez fale tsunami (o wysokości od dziesięciu do blisko trzydziestu metrów). Z Japonii, w której tego samego dnia – w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami – doszło do awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Z Japonii, która w ciągu kilku godzin straciła blisko dwadzieścia tysięcy obywateli – ojców, matki, synów, córki, dziadków, babcie, przyjaciół, dalszych krewnych.

Wielu z nas pewnie pamięta tamte dni. Wszak była to śmierć pokazywana na żywo. W ten piątkowy poranek staliśmy z kolegą z pracy wpatrzeni w ekrany telewizoró (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Nogaś - ur. 1978, dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia, autor audycji poświęconych książkom oraz wywiadów z polskimi oraz zagranicznymi pisarzami. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DLACZEGO NAS ZOSTAWIŁEŚ?

SKLEJANIE ŚWIATA

SPOWIEDŹ CZYTELNIKA

WIELKA KSIĄŻKA

NIE ZNAM SIĘ NA POEZJI


komentarzeFacebook