Archwium > Numer 516 (08/2016) > Felietony > PISANE Z BOBRAMI NA GŁOWIE

PISANE Z BOBRAMI NA GŁOWIE

W moim rodzinnym mieście, na rzece stanowiącej jedną z granic śląskiej prowincji pojawiły się bobry. A właściwie nie tylko się pojawiły, ale i zamieszkały. Jednocześnie też zamieszkały w mojej głowie, bo od jakiegoś czasu po niej chodzą. Ale po kolei.

Kto bywa na Górnym Śląsku, miał być może okazję zetknąć się z naszymi rzekami. W latach 80. i 90. takich „zetknięć” raczej się unikało. Faktyczny kontakt z tym, co z dużą dozą wiary można było uznać za wodę, groził zdrowiu, o czym zresztą nasze rzeki lojalnie ostrzegały, stymulując zawczasu zmysł węchu. W niektórych miejscach śląskiej prowincji takie przeżycie niestety wciąż jest możliwe. Katowice wybudowały sobie ostatnio na głównym placu protezę Rawy, bo przesiadywanie nad oryginałem wciąż jest trudne do zniesienia. Dlatego fraza „(żywy) bóbr w Brynicy” przez większość mojego życia należała do słownika fantasy. Niemniej w wielu miejscach Śląska sytuacja radykalnie się poprawiła. Przyroda potrzebowała zaledwie kilkunastu lat, by zaleczyć część ran, które jej zadaliśmy, dobierając się do jej dóbr.

Piszę o tym, bo z bólem obserwuję reakcje części polskich katolików na ekologiczną encyklikę papieża Franciszka Laudato si’. Nie będę ich cytował. Jednym z bodaj najłagodniejszych zarzutów jest to, że papież niepotrzebnie zabiera głos w tej sprawie, bo problemu ekologicznego tak naprawdę nie ma, są tylko jacyś nawiedzeni lewacy, którzy domagają się praw dla roślin, bo od dobrobytu pomieszało im się w głowach. Cóż, zdarza mi się jeździć po Polsce i jestem sobie w stanie wyobrazić, że ktoś wygląda przez (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

TEOLOGIA WYZWOLENIA

WŁADZA I POSŁUGI

RZECZ O ŚRODKACH

MAŁA ZACHĘTA DO BYCIA BOROKIEM

NIEDOBORY


komentarzeFacebook