Archwium > Numer 516 (08/2016) > Felietony > NOTATKI Z LETNIEJ PODRÓŻY

NOTATKI Z LETNIEJ PODRÓŻY

Mantua to senne prowincjonalne miasto, położone między trzema sztucznymi jeziorami stworzonymi pod koniec XII wieku przez budowniczego z Bergamo Alberta Pitentina. Wcześniej mieszkańcy miasta byli regularnie zalewani przez wody rzeki Mincio. Sztuczne jeziora pozwoliły nie tylko na regulację czasowego nadmiaru wody w rzece, ale stanowiły także naturalną ochronę przed napaścią: z terytoriami na zachód i południe od miasta łączyły je tylko wąskie, łatwe do obrony groble.

Ze względu na wodę klimat jest tu nieznośny – gorąco i parno w lecie, zimno i wilgotno w okresie zimowym, gdy miasto spowija gęsta mgła.

Ale Mantua jest szczególnym miejscem także z innych względów: znajduje się bowiem w najdalszym zakątku Lombardii, tuż przy granicy z Veneto i Emilią-Romanią, jest ziemią graniczną, ze wszystkimi tego konsekwencjami, i przez wieki niezależnym i potężnym księstwem rodziny Gonzagów.

                  ***

Z tej rodziny najciekawsze postacie to Ludwik II (1412–1478) oraz żona Franciszka II, Izabela d’Este (1474– -1539). Pierwszy, wyrafinowany humanista i mądry władca, zaprosił do Mantui jednego z najsławniejszych architektów wczesnego renesansu Leona Battistę Albertiego, który zaprojektował kościoły św. Andrzeja i św. Sebastiana, oraz malarza Andreę Mantegnę, autora cyklu fresków w Camera degli Sposi (Komnata Małżonków) w zamku książęcym. Izabela, żona Franciszka II, gromadziła wokół dworu Gonzagów największych literat& (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie we Florencji. Przyjechała do Polski w 1983 roku. Autorka książek: "Dziennik toskański", "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma czwórkę dzieci. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SUSZA

REFERENDUM

BENIGNI

RAJSKI OGRÓD I ZŁY ŚWIAT

W WINNICY


komentarzeFacebook