Archwium > Numer 517 (09/2016) > Pytania w drodze > MSZA ŚWIĘTA ZA ZMARŁYCH

MSZA ŚWIĘTA ZA ZMARŁYCH

Zastanawia mnie, dlaczego Kościół przykłada tak wielką wagę do odprawiania mszy świętych za zmarłych? Czy nie wystarczy zwykła modlitwa? Czy odprawienie mszy świętej „o życie wieczne” ma rzeczywiście tak duże znaczenie dla tej osoby?

 

Chciałbym na początku zaznaczyć, że moja odpowiedź na pewno nie będzie satysfakcjonująca dla kogoś, kto sądzi, że nie mamy żadnych sposobów, by duchowo pomagać zmarłym. Zakładam bowiem, że uznajemy słuszność nauki Kościoła o zbawiennej roli modlitwy za zmarłych i nie ma potrzeby uzasadniać teraz prawdziwości tej wiary. Przedstawienie takiego uzasadnienia jest zagadnieniem teologicznym i wymagałoby napisania oddzielnego artykułu. Skoncentruję się więc tylko na uprzywilejowanej – jak wierzy Kościół katolicki – formie wstawiennictwa za zmarłych, jaką jest sprawowanie w ich intencji eucharystycznej ofiary. Dlaczego Kościół tak mocno zachęca do tej praktyki?

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE UDAWAĆ BOGA

Być użytecznym

OWCE MIĘDZY WILKI

NIE SĄDŹCIE, ABYŚCIE NIE BYLI SĄDZENI

AKTY HOMOSEKSUALNE


komentarzeFacebook