UŚWIETNIACZE

Przyznaję się od razu: to będzie tekst inspirowany tym, co papież Franciszek powiedział w Krakowie. Ostrzegam lojalnie, bo jeśli ktoś ma już alergię na komentarze po Światowych Dniach Młodzieży, to lepiej niech nie czyta. Niemniej, nie będzie ani o młodzieży, ani o Franciszku. Raczej o pewnym wymiarze nawrócenia bądź zmiany obyczaju, bez których jednego z zadań wyznaczonych przez papieża biskupom w czasie spotkania z nimi na Wawelu nie da się chyba zrealizować. Bo choć zadanie jest dla biskupów, to możliwość realizacji zależy od powszechnego współdziałania…

Ale po kolei. Najpierw słowa Franciszka: „Mówiąc biskupom o bliskości, sądzę, że muszę wspomnieć o najważniejszej bliskości – wobec księży. Biskup musi być dostępny dla swoich kapłanów. Kiedy byłem w Argentynie, słyszałem to od księży wiele razy, gdy prowadziłem rekolekcje, a lubiłem to robić. I mówiłem im: Porozmawiaj o tym z biskupem. Odpowiadali mi: »Nie da rady, dzwoniłem, ale w sekretariacie mi mówili: To niemożliwe. Jest bardzo zajęty, porozmawia z księdzem w ciągu trzech miesięcy«. Ale ten kapłan czuje się sierotą, bez ojca, bez bliskości i zaczyna upadać”.

Biskupi są ludźmi bardzo zajętymi. To prawda. Żeby mogli poświęcać więcej czasu księżom, muszą go mieć. Konieczna się wydaje zatem jakaś reorganizacja, rewizja priorytetów. Jeśli o tym piszę w tekście, który nie jest skierowany do biskupów, to głównie dlatego że istnieje w biskupich kalendarzach pewna kategoria zajęć, z której mogliby zrezygnować. Tyle że nie zależy to wyłącznie od nich.

Już wyjaśniam. Obse (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. Grzegorz Strzelczyk - prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog, proboszcz, twitter: g_strzelczyk (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

MUSI GODAĆ

RYCHTUJMY SIĘ

EKLEZJOLOGIA, GŁUPCZE!

BRAMY PIEKIELNE NA DNIE SERCA

POSTNY KŁOPOT Z HIPERBOLĄ


komentarzeFacebook