Archwium > Numer 519 (11/2016) > Szukam rodziców > JEZUS WIE, CZEGO NIE MAM

JEZUS WIE, CZEGO NIE MAM
Józefa można nazwać towarzyszem wszystkich, którzy stawiają Bogu pytanie: "Dlaczego?". Ich wielkością jest to, że o trudnych rzeczach mówią Bogu.

FOT. TRACEY SHAW / PEXELS.COM


Przed kilku laty zaproszono mnie na spotkanie z małżeństwami przygotowującymi się do przyjęcia dzieci w jednym z poznańskich ośrodków adopcyjnych. Co ja im powiem? – myślałem, czując się, jakbym miał samotnie wypłynąć na bezkres oceanu. Wyobrażałem sobie, że ktoś, kto nie może się doczekać potomstwa, na pewno będzie ode mnie oczekiwał odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego mnie to spotkało?”. Im bardziej wyobraźnia podsuwała konieczność rozważania ogólnie pojętego problemu bezdzietności, tym bardziej odkrywałem, że nie wiem, co powiedzieć.

Jestem jednak przekonany, że podobne zaproszenia pojawiają się w życiu jako szansa znalezienia się w samym sercu Ewangelii. Bo czyż w takiej sytuacji nie byli właśnie uczniowie, gdy w zapadających ciemnościach zasugerowali Jezusowi, żeby odprawił zgłodniałe tłumy? A Mistrz powiedział wtedy: „Wy dajcie im jeść”. Jak można nakarmić tylu ludzi? – myśleli wtedy. Jak odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego?” – myślałem i ja wobec podobnego wyzwania. Przecież tak skończone są nasze możliwości, a ocean ludzkich dramatów naprawdę bezkresny! Poczucie solidarności z bezradnością uczniów może jednak zaowocować zupełnie niespodziewanymi odkryciami. Przepięknie wyraził to papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży. Rozważając na krakowskich Błoniach drugą stację Drogi Krzyżowej, przywołał właśnie Ewangelię rozmnożenia chleba i ryb. Z mocą mówił, że Jezus nigdy nie pyta o to, czego nie mam. Przecież On wie, że nie jestem w stanie nakarmić bezkresnych tłumów ani odpowiedzieć na wciąż powtarzane pytanie: „Dlaczego?”. Jezus pyta o to, co mam – co stanowi moje pięć chlebów i dwie ryby. A potem prosi, żeby przynieść je do Niego. Co miałem zatem, przygotowując się do spotkania z rodzicami adopcyjnymi, co mam też dzisiaj, pisząc te słowa?

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Gdy zacnych ludzi stać na złe rzeczy

WPRAWNE OKO ŁUKASZA

Obrazy Ledóchowskiej

Kościół otwarty - Kościół zamknięty

Śniło mi się, że spowiadam


komentarzeFacebook