TESTAMENT ILARII

Jesień zawsze skłania mnie do nostalgicznych refleksji na temat naszej egzystencji. Wiem, że to oczywistość, ale istnieje bezpośredni związek pomiędzy naturą, która sposobi się do zimowego snu, a starzeniem się. Gdybym należała do osób tryskających optymizmem, pewnie pomyślałabym, że to raczej „późne lato” niż „wczesna jesień”, ale to przecież niczego nie zmienia. Prawda jest taka, że nie mam już tej energii fizycznej i umysłowej, którą miałam wcześniej. Trzeba zakładać okulary, farbować włosy, uprawiać gimnastykę i mniej jeść. Trzeba zapomnieć o dodatkowym kieliszku wina, czy całej tabliczce czekolady, którą dawniej mogłam zjeść bezkarnie. Nie dostanę co prawda pryszczy, ale zapewniam was, że bezsenność i ból wątroby są równie nieznośne.

Pomijając jednak zmęczenie i fizyczne słabości starość ma swoje zalety.

Nie czuję już potrzeby usprawiedliwiania wszystkiego, co robię, staram się udoskonalać sztukę odmowy, kiedy nie mam na coś ochoty. Krótko mówiąc, robię satysfakcjonujące postępy na drodze „Nie, dziękuję” w stosunku do osób i sytuacji, starając się realizować tylko to, co uważam za pożyteczne i słuszne, lub tylko zabawne, nie czując się winna tego, że nie posiadam daru bilokacji i umiejętności uszczęśliwiania wszystkich.

W medytacjach o upływie czasu, które regularnie przeprowadzam, pojawia się myśl, że mój czas się kurczy i że muszę to sobie co rusz przypominać, zwłaszcza gdy gram w pasjansa na komputerze, wmawiając sobie, że to mnie uspokaja i że przy okazji ćwiczę mózg.

Jesienna aura mi nie służy, bo już p (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SEKRETARZ

JESZCZE

ROZPACZ I NADZIEJA

DZIECKO SPECJALNEJ TROSKI

CZARTORYSCY I MEDYCEUSZE


komentarzeFacebook