Archwium > Numer 520 (12/2016) > Boże Narodzenie > TRZY PRZYJŚCIA JEZUSA

TRZY PRZYJŚCIA JEZUSA
Wcielenie Syna Bożego jest wydarzeniem tak niepowtarzalnym i wyjątkowym, jak tylko wyjątek może być odosobnionym przypadkiem. Nie sposób myśleć o nim bez zawrotu głowy.

FOT. CASEY ALLEN/UNSPLASH.COM


Użyjmy wyobraźni. Niech przeniesie nas do pogrążonej w mroku romańskiej świątyni. Rozświetla ją jedynie blask świec. Wokół ksiąg zebrali się mnisi. Głębokim głosem wyśpiewują kolejne wersety introitu – pieśni na rozpoczęcie mszy. Śpiewają bez pośpiechu, prawie deklamując słowa Psalmu 2. Zaczęła się pasterka. Pierwsza z trzech mszy, które w ciągu tej doby odprawi klasztorna wspólnota. Nie będą śpiewać kolęd. Nie pójdą obejrzeć żłóbka. Nie znajdą prezentów pod choinką. Dźwięk majestatycznie rozchodzi się po pustym kościele, odbija się od ścian. Nikt poza mnichami nie słucha ich śpiewu. W świątyni opactwa zebrali się wyłącznie jego mieszkańcy. Asysta wraz z kapłanem podchodzi do stopni ołtarza. Pochyleni odmawiają akt pokuty. Nigdzie się nie spieszą. Na liturgii godzin powoli będzie mijała noc, aż zabłyśnie późny zimowy świt. Czas na śniadanie i chwilę odpoczynku, by zaraz wrócić do kościoła i odśpiewać kolejne nabożeństwa i mszę. Cały dzień będzie przebiegał w podobnym schemacie: modlitwa utkana z melodii, psalmów i poezji świętych ojców, posiłek, chwila odpoczynku i ponownie spokojny głos wypowiadający śpiewem słowa Pisma Świętego. Cisza i Słowo. Oto mnisze święta Bożego Narodzenia.

 

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Grabowski OP - ur. 1978, dominikanin, prezes Wydawnictwa W drodze, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Słowa ostateczne

WYLEWANIE SERCA

Wiara i dogmat

INTRONIZACJA DLA OPORNYCH

CZAS SEKSUALNEGO MILCZENIA


komentarzeFacebook