Archwium > Numer 520 (12/2016) > Felietony > NATURA UCZY NAS POKORY

NATURA UCZY NAS POKORY

30 października wczesnym ranem obudził mnie silny wstrząs. Moje łóżko tak podskakiwało, że omal z niego nie wypadłam. Trwało to zaledwie chwilę, ale przez kolejne kilkanaście minut leżałam jak sparaliżowana. Nie miałam odwagi wstać.

Powtarzając słowo „terremoto” (trzęsienie ziemi), sprawdziłam, czy nic złego się nie stało w domu, a potem otworzyłam komputer, szukając pierwszych informacji.

Wstrząs o sile 6,5 stopnia w skali Richtera był najsilniejszy od czasów straszliwego trzęsienia ziemi w Kampanii w 1980 roku.

Odczuły go cały Półwysep Apeniński, wybrzeże bałkańskie i część Austrii.

Nie ma na szczęście ofiar wśród ludzi, ale straty materialne są ogromne. Zawaliła się piękna katedra w Nursji, ojczyźnie św. Benedykta, a w pobliskim Castelluccio, urokliwym miasteczku na wzgórzu, ponad połowa domów leży w gruzach.

Przypominam sobie mój zachwyt, kiedy z mężem w 2009 roku zwiedzaliśmy dolinę rzeki Nery – obszar najbardziej wysunięty na południowy wschód Umbrii, mniej znanej i rzadko odwiedzanej przez turystów, znajdującej się u stóp Gór Sybillińskich, jednego z najpiękniejszych łańcuchów Apeninów. Mam przed oczami charakterystyczny surowy krajobraz środkowych Włoch, z małymi wioskami i miasteczkami przyczepionymi dosłownie do ściany wysokich gór.

Mają strukturę, która w średniowieczu odpowiadała potrzebom obronności, z wąskimi i stromymi uliczkami i domami wciśniętymi jeden obok drugiego.

Napisałam: widzę, a powinnam rzec: widziałam, bo wiele z tych miasteczek już nie istnieje lub zostały opuszczo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tessa Capponi-Borawska - pochodzi z Florencji. Ukończyła studia historyczne na tamtejszym uniwersytecie. Do Polski przyjechała w 1983 roku. Przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek: "Dziennik toskański"; "Moja kuchnia pachnąca bazylią" oraz "Smak kwiatów pomarańczy. Rozmowy o kuchni i kulturze". Ma pięcioro dzieci i czworo wnucząt. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WIĘCEJ POKORY, DRODZY RODACY

POWOŁANI

MÓJ LIST

DAR NIESPODZIEWANY

Z RONDLEM NA GŁOWIE


komentarzeFacebook